08.08.2024

Новите регламенти на ЕС за устойчивост: Идва време за прилагането им

През последните години Европейският съюз (ЕС) насочи своите усилия към устойчиво развитие и опазване на околната среда. През 2023 и 2024 г. бяха приети няколко нови регламенти, които имат за цел ускорят прехода към по-екологично и устойчиво бъдеще. За компаниите е истинско предизвикателство прилагането на тези регламенти, но те предлагат и значителни възможности за иновации и растеж.

Въпреки че все още има много въпроси за това как всички нови регламенти и политики на ЕС ще работят и ще си взаимодействат, времето за тяхното внедряване е настъпило. Най-належащи са крайните срокове за Регламента на ЕС за обезлесяването (EUDR) и Директивата за докладване на корпоративната устойчивост (CSRD).

Директива за докладване на корпоративната устойчивост

Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост дава насоки на компаниите как да съобщават информацията за своите усилия и практики за устойчивост. Тези насоки са посочени в Европейските стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS). Основната цел на CSRD е да осигури последователно и сравнимо отчитане на ефективността на ESG. За CSRD някои компании вече са започнали да докладват, а хиляди други ще докладват през следващата година.

Миналата седмица Европейската консултативна група за финансово отчитане (EFRAG) публикува проучване за прилагането на европейските стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS), разглеждайки практиките на 28 компании, които вече са докладвали, че използват стандартите. Проучването подчертава практиките и предизвикателствата на тези 28 компании, като се фокусира върху двойната същественост, точки от данни, вериги за стойност и др.

Регламент на ЕС за обезлесяването

За EUDR компаниите, внасящи продукти, добити от едър рогат добитък, какао, кафе, палмово масло, соя, дървен материал и каучук, ще се нуждаят от митническа декларация относно въздействието на продукта върху обезлесяването до края на тази година. Декларацията трябва да докаже, че продуктите не са добити от райони, обезлесени или деградирали след 31 декември 2020 г. Правилата имат за цел да се намали обезлесяването от веригите за доставка на редица ежедневни стоки, предлагани в Европа.

Компаниите, които не спазят изискванията, могат да бъдат глобени с до 4 процента от оборота им в страна-членка на ЕС. Междувременно страните от ЕС ще извършат проверки за съответствие, за да наложат правилата.

През последния месец бяха официално приети два нови регламента – Регламентът на ЕС за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR) и Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост (CSDDD).

Регламентът на ЕС за екодизайн за устойчиви продукти

ESPR е рамков регламент, който ще изисква от компаниите по-голямата част от продуктите, продавани на пазара на ЕС (храните и лекарствата са единствените изключения), да бъдат по-устойчиви и да отговарят на определени критерий. Някои от тези критерий включват рециклирано съдържание, екологичен отпечатък, издръжливост, надеждност, дълготрайност, поправимост, поддръжка, отсъствие на вещества, предизвикващи безпокойство, възможност за рециклиране, оползотворяване на материалите и повторно производство.

В случаи, че не спазват тези правила, компаниите са застрашени от санкции, които все още предстои да бъдат определени от държавите-членки. Критична и предизвикателна част от това правило е създаването на цифрови продуктови паспорти, съдържащи информация за материали, инструкции за ремонт и рециклиране и екологични показатели. Компаниите трябва да докажат, че информацията в паспортите е автентична, надеждна и проверена съгласно изискванията, установени в специфичния делегиран акт за всяка продуктова група.

Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост

Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост (CSDDD) засяга както големите компании в ЕС, така и големи компании извън ЕС, които имат дъщермни дружества, опериращи на територията на ЕС. Тя ще изисква от компаниите да установят стратегии за надлежна проверка в рамките на своите операции, дъщерни дружества и веригите за доставки. Целта е да се предотвратят или сведат до минимум нарушения на правата на човека или определени рискове за околната среда.

Само преди няколко месеца изглеждаше, че CSDDD може да не премине, но след като някои ключови промени намалиха броя на засегнатите компании, директивата бе приета. От 25 юли 2024 г. това е официален закон, а държавите членки трябва да транспонират правилото в националното законодателство до юли 2026 г.. Първата група компании трябва да се съобразят с него до 26 юли 2027 г.

Недоволство срещу новите правила на ЕС

Належащият краен срок на EUDR подклажда международен шум, като САЩ се присъединяват към нарастващо недоволство от нации, които оспорват справедливостта и осъществимостта на правилото и искат отлагане. Въпреки това ЕС ще запази курса.

Европейският комисар по околната среда Виргиниус Синкевичюс коментира:

„Чуваме отзиви от някои заинтересовани страни, че подготовката за изпълнение може да бъде предизвикателство. Въпреки това виждаме и обнадеждаващи знаци в много сектори и държави, които работят за привеждане в съответствие с изискванията на EUDR. Например големите производители на какао – Гана и Кот д’Ивоар – се подготвят за EUDR и изразиха „дълбока загриженост“ относно призивите за отлагане”, посочва той.

Ясното послание към всички компании, опериращи в ЕС, е да започнат да се съобразяват с новите регламенти, ако искат да останат конкурентоспособни и да продължат да извършват своята дейност на територията на Европа.