02.11.2024

Ново проучване: Газовите печки са опасни за човешкото здраве

Газовите готварски печки допринасят за ранната смърт на около 40 000 европейци годишно, заключава първото по рода си научно изследване, цитирано от Евронюз.

От почти 50 години светът е наясно с опасностите от азотния диоксид (NO2), отделян от газовите печки. Сега изследователи от Училището по здравни науки на университета Jaume I в Испания са изчислили годишния брой на смъртните случаи, като са свързали съществуващите здравни проучвания с показанията на NO2 в европейските домове.

Те откриха, че в 14 европейски страни се създават опасни условия в средностатистическия дом, тъй като изпаренията от газовите печки се комбинират с фоновото замърсяване, за да нарушат насоките на Световната здравна организация (СЗО).

„През 1978 г. за първи път научихме, че замърсяването с NO2 е многократно по-голямо в кухни, използващи газ, отколкото електрически готварски печки. Но едва сега сме в състояние да определим броя на съкратените животи. Мащабът на проблема е много по-голям, отколкото си мислехме, като нашето моделиране предполага, че средностатистическото домакинство в половин Европа нарушава ограниченията на СЗО. Замърсеният въздух на открито полага основата за тези нарушения, но именно газовите печки тласкат домовете в опасната зона“, казва водещият автор на новото изследване д-р Хуана Мария Делгадо-Саборит.

Кои европейски страни са най-застрашени от газови печки?

Около една трета от европейските домове готвят на газ и тези жилища обикновено имат най-високи нива на NO2. Италия, Полша, Румъния, Франция и Обединеното кралство страдат от най-висок дял от преждевременните смъртни случаи, причинени от газови котлони. Замърсяването е най-лошо в домовете със слаба вентилация и тези, които прекарват по-дълго време в готвене.

Качеството на въздуха в помещенията е сериозен здравословен проблем, тъй като европейците прекарват почти цялото си време вътре и сградите получават по-малко свеж въздух, тъй като къщите са проектирани да бъдат по-херметични. Установено е също, че газовите печки изпускат метан, мощен парников газ, дори когато са изключени.

Що се отнася до външното замърсяване, регистриран е значителен спад в замърсяването с NO2 над европейските градове през последните десетилетия благодарение на правилата на ЕС за емисиите от превозни средства и новите технологии. Но фоновото замърсяване остава основен фактор за опасните нива, установени от новото проучване.

Как е проведено изследването?

Това проучване може да бъде значителен пробив в разбирането за опасностите за човешкото здраве от готвенето на газ. Изследователите са използвали десетки здравни проучвания, които са установили вероятни нива на риск от астма и преждевременна смърт, причинени от дадено ниво на NO2.

Предишни проучвания не можаха да приложат нивата на риск в реалния свят до миналата година, когато нидерландски изследователи направиха обширни измервания на NO2 в и извън домовете в множество европейски страни, за да създадат най-точната досега снимка на замърсяването на закрито от газови печки.

Сега испанският университет използва правителствени набори от данни, за да увеличи мащаба на тези констатации и да създаде регионални карти на вътрешното замърсяване с NO2 от печките. Това позволи на изследователите да направят първите научни оценки за преждевременните смъртни случаи и случаите на астма при деца от NO2 в Европа.

Истинската човешка цена от замърсяването на газовата печка обаче вероятно е значително по-висока. Липсата на данни означаваше, че изследователите трябваше да изключат някои въздействия на замърсяването, които също могат да допринесат за по-високи нива на смъртност и астма. И те се фокусираха само върху замърсяването с NO2, защото то е добре проучено от епидемиолозите.

Други вредни замърсители, създадени от изгарянето на газ, включват въглероден окис, бензен, формалдехид и прахови частици. Изследователите казват, че им липсват данните, необходими за точно прогнозиране на въздействието на тези замърсители. Използвайки по-малко прецизен метод, те са изчислили, че газовите печки причиняват приблизително 367 000 случая на астма при деца и 726 000 във всички възрастови групи.

Как можем да се справим със замърсяването от газовата печка?

ЕС няма стандарти за качество на въздуха в затворени помещения и неговите законодателни инструменти за справяне с проблема са разнородни, според Европейския алианс за обществено здраве (EPHA).

Блокът трябва да предложи актуализирани правила за газовите печки по-късно тази година и обмисля ограничения за замърсяване – включително за NO2.

EPHA настоява Брюксел бързо да премахне газовите печки чрез ограничаване на емисиите, заедно с въвеждането на финансови стимули за преминаване към по-чисти печки.

„За много дълъг период беше лесно да се отхвърлят опасностите от газовите котлони. Подобно на цигарите, хората не се замисляха много за въздействието върху здравето. И пак подобно на цигарите, газовите печки замърсяват фатално домакинствата“, казва мениджърът на политиките на EPHA за глобалното обществено здраве Сара Бертучи.