18.07.2024

Отговорно наемане на служители

В Лондон миналия месец (на 25 и 26 юни) в се проведе Седмият форум за отговoрно наемане на служители. Форумът беше организиран от Institute for Human Rights and Business (IRHB) и в него се включиха експерти, които засягат различни аспекти от предизвикателствата на пазара на труда.

Защо тази тема е толкова актуална?

Темата е актуална защото е свързана с третирането на служителите още от самото начало на процеса на наемане. Насърчаването на етични практики гарантира справедливото отношение към работниците, съответствие с трудовите закони и защита срещу експлоатация и трафик на хора. Прозрачността в процесите на назначаване е знак за справедливо заплащане, грижа за служителите и създаване на безопасни условия на труд. В допълнение, практиките за отговорно назначаване са свързани с изграждане на доверие и репутация на компаниите, което води до по-висока удовлетвореност на служителите и допринася за тяхното задържане.

Акценти от форума

Рисковете, които се крият при наемане на мигранти срещу такса от различните агенции за наемане на хора: Проследяването на тези рискове е важно за компаниите и затова платформи като KnowTheChain са полезен инструмент за компаниите, които търсят начини да идентифицират и смекчат рисковете за трудовите права на мигрантите.

Част от решенията за справяне с рисковете за трудова експлоатация е прилагането на етичния подход „Работодателят плаща”.  Това е и първият принцип от принципите за отговорно набиране и наемане на работници мигранти, познати като “Dhaka Principles for Migration with Dignity“. Според този принцип работодателите поемат всички разходи при наемане на служители и мигрантите не дължат такси на фирмите посредници.

Съществуват и инструменти, като отворен калкулатор за разходи по набиране, предназначен да осигури прозрачност на разходите за етично набиране. Едно от основните заключения от форума е да се даде възможност на бъдещите служителите да споделят техните притеснения, да бъдат информирани за техните права и да бъдат сигурни, че ще бъдат третирани с достойнство, уважение и ще работят в безопасна работна среда.

В България

Нарастващите нужди в България за работна ръка водят и до увеличаване на хората, за които страната ни се превръща в привлекателна дестинация за работа. Много работодатели започват да се насочват към наемане на мигранти и работници от трети страни. Нужна е информираност за рисковете и за бъдещите служители, и за компаниите, които наемат мигранти или хора от трети страни.

Агенцията по заетостта е част от инициатива за повишаване на информираността относно рисковете от трудовата експлоатация и как уязвимите групи могат да се чувстват по-защитени. Увеличаващите се изисквания към компаниите, повлияни от новото законодателство за човешките права, което насърчава извършването на надлежна проверка за правата на човека и борбата с принудителния труд, подчертават необходимостта от сътрудничество между компаниите и правителствата.