05.01.2025

От стършели до водорасли – нарастващата заплаха от инвазивни чужди видове в Европа

Инвазивните чужди видове (ИЧВ) са една от основните причини за загуба на биоразнообразие. В Европа има над 6000 екзотични сухоземни растения, повече от 4000 неместни сухоземни животни и над хиляда екзотични морски вида. Някои от тези видове не само застрашават природата, но също така представляват риск за човешкото здраве и европейската икономика. Азиатският стършел и водораслите Rugulopteryx Okamurae са сред най-тревожните, алармира Евронюз.

Защо ИЧВ предизвикват нарастваща загриженост?

Смята се, че азиатският стършел – Vespa velutina, е пристигнал в югозападна Франция чрез пратка с керамика от Шанхай. Оттогава се разпространи в цялата страна, разшири се в съседните нации и наскоро беше открит в Унгария и Словакия. Изчислено е, че една колония от азиатски стършели консумира 11 кг насекоми годишно. Във Франция видът е отговорен за значителна част от смъртта на медоносните пчели, причинявайки огромни загуби за пчеларите. Ужилванията от азиатски стършели също водят до няколко смъртни случая всяка година.

Инвазивните видове също засягат водните екосистеми. Смята се също, че Rugulopteryx Okamurae, вид подводно водорасло, е транспортирано от Азия на товарни кораби. Първоначално открит близо до Гибралтарския пролив преди по-малко от десет години, оттогава се е разпространил в различни средиземноморски места като Барселона, Марсилия и Палермо, както и в Адриатическо море и Страната на баските. Учените са удивени от бързия растеж на това водорасло в такава разнообразна среда. В Андалусия той често покрива морското дъно и господството му е основен фактор за загубата на биоразнообразие.

Въпреки че не е токсично за хората, това водорасло създава значителни проблеми за туристическата и риболовната индустрия. Всяко лято милиони евро се харчат за почистване на плажовете в Андалусия, а мрежите на рибарите често се пълнят с водорасли. Наблюдава се и спад в улова на риба в риболовните зони, където се разпространява.

Какво прави Европейският съюз?

През 2015 г. Европейският съюз прие регламент относно инвазивните чужди видове. 88 вида — 41 растения и 47 животни — понастоящем са включени като ИЧВ, от значение за Съюза, което води до мерки за предотвратяване на въвеждането им, ограничаване на разпространението им и налагане на забрани за търговия.

Има успешни примери за унищожаване на инвазивни чужди видове на малки острови, като азиатския стършел на Майорка. Въпреки че изкореняването може да бъде по-трудно в по-големи райони, то също е възможно. Например катерицата Pallas е успешно унищожена от Белгия и Нидерландия.

Експертите са съгласни, че предотвратяването на навлизането на инвазивни видове в ЕС е най-евтиният и ефикасен метод за контрол. В случаите на въвеждане, ранното откриване и бързото ликвидиране са приоритет. Смята се, че управлението на инвазивни чужди видове е десет пъти по-евтино от справянето с щетите, които причиняват.