Първата среща на високо равнище „Устойчиво развитие чрез спорт“ събра 500 лидери, включително държавни ръководители, правителствени служители и спортисти, за да ускорят ролята на спорта за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР) до 2030 г. Събитието се проведе в навечерието на Олимпийските игри в Париж, предава esgnews.com.
Политически ангажименти
Парижкото споразумение за спорт и устойчиво развитие получи подкрепа от над 60 световни лидери, включително генералния секретар на ООН Антониу Гутериш. Това споразумение се фокусира върху пет приоритета:
- образование и заетост;
- здраве и хранене;
- равенство и приобщаване;
- финансиране и измерване на въздействието;
- устойчивост и наследство.
„Спортът, двигател на солидарност и самоусъвършенстването, трябва да ни позволи да продължим напред, за да посрещнем общите предизвикателства и да инвестираме в следващите поколения“, заяви френският президент Еманюел Макрон.
Спортни инициативи
Ключови спортни организации поеха значителни ангажименти:
МОК: Президентът Томас Бах обяви увеличение с 10% на бюджета на Олимпийската солидарност, възлизащ на общо 650 милиона долара за периода 2025-2028 г. в подкрепа на глобални спортисти и програми за развитие на спорта.
ФИФА: Президентът Джани Инфантино обеща да изгради 1000 футболни игрища в училища в цял свят, подкрепяйки ЦУР до 2030 г., чрез програмата „Футбол за училищата“.
НБА: Заместник-комисарят Марк Тейтъм обяви планове за изграждане на 1000 баскетболни игрища в Африка през следващото десетилетие, в сътрудничество с Френската агенция за развитие (AFD).
„Олимпийските игри са нещо повече от спорт; те са за здраве, приобщаване, уважение и мир. Ние се ангажираме да направим света по-добро място чрез спорта“, добави президентът на МОК Томас Бах.
Финансови инжекции
Публичните банки за развитие и институциите в рамките на коалицията „Устойчиво развитие чрез спорт“ се ангажираха да инвестират 10 милиарда долара в устойчива спортна инфраструктура в световен мащаб до 2030 г.
Френската агенция за развитие (AFD) ще инвестира 500 милиона евро в спорта за устойчиво развитие до 2030 г.
„Стремим се да интегрираме спорта в тъканта на устойчивото развитие“, подчерта Реми Риу, генерален директор на AFD и председател на движението „Общи финанси“.
Бъдеще и измерване на въздействието
Групата на Световната банка и AFD ще си сътрудничат по доклад, изследващ приноса на спорта за устойчивото развитие. Съгласуван подход за оценка ще измерва въздействието на тези ангажименти, подкрепен от създаването на Френския институт за изследване на спорта и устойчивото развитие.
„Тази среща на върха бележи началото на диалог между потенциални инвеститори и света на спорта, целящ да използва спорта като инструмент за социално-икономическо развитие“, заключи Риу.