25.10.2024

„Победа по европейски път“: Визията за зелена и успешна Германия

Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек предложи намаляване на данъците върху електроенергията до минимума за ЕС и използване на ангажимента на страната по отношение на климата, за да привлече бизнес и инвестиции, предава Euractiv.

Хабек е известен с амбициозни формулировки, а публикуваната негова визия от 14 страници има смело заглавие: „Актуализация за икономиката – пътна карта за програма за модернизация“. Документът включва също така остра оценка на текущата икономическа ситуация в Германия и Европа.

Цитирайки доклада на Марио Драги, Хабек заявява, че проблемът е, че Берлин е „твърде зависим от успеха на традиционните индустриални сектори“ и че тези сектори сега са „под особен натиск“, повтаряйки силния си ангажимент към Брюксел.

„Можем само да създадем конкуренция за решаващите иновации на бъдещето на европейско ниво. Затова трябва да използваме мандата на новата Европейска комисия, за да осъществим необходимите промени с всички сили“, пише Хабек в глава, озаглавена „Да спечелим европейския път“.

Европейският път

За Хабек този „европейски път“ приема много форми. Например, това включва разработването на изследователска агенция на ниво ЕС като американската DARPA, за да се изостави остарялото разделение на отбранителните и гражданските изследвания.

Това означава също така превръщането на защитата на климата в „уникална търговска точка“ за Германия и ЕС като цяло. Увеличеното публично финансиране може да позволи на индустриите за трансформационни технологии като производството на вятърни турбини и електролизери да растат и да останат независими от Китай и САЩ. Малките и средните предприятия трябва да бъдат изключени от правилата на ЕС за корпоративно отчитане на устойчивостта (CSRD) до януари 2026 г., след което те трябва да следват по-гъвкав стандарт за отчитане в сравнение с големите корпорации.

За да насърчи прехода към декарбонизиран пазар на електроенергия, Хабек призовава за понижаване на мрежовите такси и намаляване на германския данък върху електроенергията до минимума в съответствие с европейското законодателство.

В подкрепа на тази инициатива предложението на Хабек предлага създаването на „германски фонд“ (Deutschlandfonds), съвместно финансиран от централното и федералните правителства. Този фонд би предлагал 10% бонус върху инвестициите както на публични, така и на частни компании – били те малки, големи или стартъпи.

В отговор на предложението на Хабек, Себастиан Дълиен, научен директор на Института за макроикономическа политика (IMK), описа предложеното частно и публично финансиране от един фонд като „елегантно“.

За разлика от това, Марсел Фрацшер, президент на Германския институт за икономически изследвания (DIW), нарече това „грешен инструмент“ за стимулиране на икономическата трансформация.

Отвъд визията

Политическата реалност обаче надхвърля похвалите и критиките. Зеленото предложение на Хабек едва ли ще бъде разгледано в рамките на тройната правителствена коалиция. Парламентарните избори са насрочени за септември 2025 г., а в момента управляващите не са в режим на приемане на идеи.

Седмицата преди публикуването на документа за визия на Хабек, социалистическата партия на канцлера Олаф Шолц също сподели собствената си визия за просперитет, наречена „Произведено в Германия“.

В същото време германският министър на финансите Кристиан Линднер от Либералната свободна демократическа партия (FDP), който трябва да създаде предложения от Хабек фонд, заяви, че регулирането и държавните субсидии няма да направят много за управлението на затруднена икономика.

Самият Хабек също гледа към предстоящите избори. Неговият доклад е диагноза на причините за индустриалните проблеми в Германия, които той популяризира от седмици в ключови речи, дискусионни панели и пресконференции.

Той критикува как необходимите инвестиции в инфраструктурата на страната са били отложени поне за два законодателни периода – доста преди неговата партия да влезе във властта.

Хабек също така твърди, че германските енергийни цени са се повишили не само поради войната в Украйна, но и поради решенията на опозиционната дясноцентристка партия ХДС, която управлява Германия в продължение на 16 години до 2021 г.