30.12.2024

Повече природа, повече щастие: Как Вилнюс става все по-зелен град

Вилнюс, Европейската зелена столица за 2025 г., демонстрира значението на устойчивите градски пространства както за планетата, така и за благосъстоянието на жителите. Ключовите инициативи в столицата на Литва включват разширяване на 140 км велосипедни пътеки, 1490 км пешеходни пътеки, намаляване на употребата на найлонови торбички пет пъти годишно. Най-важното от всичко е, че властите насърчава жителите да участват активно и да се грижат се грижат за околната среда в своя град.

Как Вилнюс постига това?

Жителите на Вилнюс значително допринасят за общата цел за постигане на климатична неутралност до 2030 г. Различни национални програми за субсидиране на възобновяема енергия са в ход – като инсталиране на слънчеви панели и използване на чиста енергия. Градът вече има постигна значителен напредък в намаляването на емисиите на парникови газове чрез увеличаване на зависимостта си от слънчева енергия и модернизирани отоплителни системи. Един от основните източници на замърсяване – отоплението на домове с дърва – постепенно се елиминира с решения за по-чиста енергия.

Електрификация на обществения транспорт

Освен това градът е закупил почти 300 нови автобуси и тролейбуси за подмяна на наследството от съветско време. Старите превозни средства на изкопаеми горива бяха обичайна гледка във Вилнюс. Градът обаче има в момента инвестира в екологична мрежа за обществен транспорт, електрически автобуси и тролейбуси, за да се сведе до минимум въглеродният отпечатък и да се насърчат устойчиви възможности за пътуване за жителите.

Колоезденето – достъпен и удобен начин за придвижване

Вилнюс препроектира и реконструира градските улици, така че велосипедистите да могат да имат свои собствени ленти за придвижване. Със 140 км велоалеи и планове за по-мащабно разширяване, градът създава среда, която превръща колоезденето в достъпен и удобен начин за придвижване. Някои улици са преработени, за да станат споделено пространство и за велосипеди, и за автомобили. Освен това системата за споделяне на велосипеди Cyclocity и услугата за споделяне на електрически велосипеди правят колоезденето удобна алтернатива на шофирането.

Рай за пешеходците

С 1490 км пешеходни пътеки Вилнюс е един от най-удобните градове в Европа за пешеходци. Чрез удобни за пешеходци инициативи като зони без автомобили, градът подобрява своята градска обитаемост. Освен това градът е разработил единна мрежа от пешеходни пътеки, с 24 пътеки за отдих и 16 всекидневни маршрута, а планира да добави и нови 100 км пътеки през следващите години.

Зашеметяващ пейзаж

Със зашеметяващия градски пейзаж на Вилнюс природата е толкова близо, че често няма нужда да използвате обществен транспорт или кола, за да отидете на излет. 61% от града е потънал в дървета. Вилнюс предлага изобилие от зелени площи, много от които са разположени в близост до центъра на града. Тези паркове, които често наподобяват гори, осигуряват на жителите лесен достъп до природата. Те са ключови за градското планиране и подкрепата на устойчиви дейности на открито. Продължаващият и много популярен обществен проект „Зелена вълна“ се фокусира върху засаждането на дървета и опазване на биоразнообразието, което прави града още по-зелен. Всяка пролет организацията на градския парк на Вилнюс кани гражданите да се присъединят към обществени градински събития, ръководени от експерти, които избират подходящи места за засаждане на храсти и дървета.

Рециклиране

92% от всички напитки, закупени в Литва, са рециклират. Ефективната депозитна система на страната за пластмасови бутилки и консерви значително намали отпадъците и боклука откакто бе въведена през 2016 г. Потребителите плащат €0,10 депозит за напитка, като сумата се възстановява при връщане. Всяка година страната събира около 90-92% от използваните контейнери за напитки, като помага за намаляване на отпадъците и насърчаване на рециклирането.

Използването на найлонови торбички намалява 5 пъти

В миналото литовците използваха найлонови торбички навсякъде – но вече не. Политики за намаляване на пластмасовите отпадъци, като насърчаване на торбички за многократна употреба и забрана на пластмаси за еднократна употреба, доведе до значителни резултати.

Питейна вода

Вилнюс осигурява достъп до чиста и висококачествена питейна вода, добита дълбоко под земята. Насърчава се пиенето на питейна вода от чешмата не само вкъщи, но и в заведенията. Това намалява нуждата от бутилирана вода и допълнително свежда до минимум пластмасовите отпадъци. С приблизително 180 годишни теста за качество на водата, жителите могат да се доверят на безопасността и надеждността ѝ.

Ангажирано участие

Участието в дейностите на всеки жител е добре дошло. Публични събития като дни за почистване и засаждане на дървета ангажират хиляди участници. За допълнително стимулиране градът е разработил инициативата „Погрижете се за града“, която позволява на жителите да съобщават за проблеми и да споделят отзиви за управлението на града. Това приложение помага за създаването на приобщаващ процес на градско планиране.