Южна Калифорния преживява най-опустошителните зимни пожари от повече от четири десетилетия, съобщава Евронюз. Пожарите обикновено не горят по това време на годината. Сега обаче специфични фактори са се комбинирали, за да пламне смъртоносната стихия. Зад много от тези фактори се крие предизвиканото от човека изменение на климата. Учените са изчислили, че глобалното затопляне е допринесло за 172% увеличение на районите, опожарени от горски пожари в Калифорния от 1970 г. насам, като се очаква по-нататъшно разпространение през следващите десетилетия.
Какво причинява горските пожари през зимата в Калифорния?
Коктейл от екстремни метеорологични явления разпалиха пожарите в Калифорния. Първи са свръх бързите ветрове на Санта Ана, носещи пламъци и въглени със скорост от 160 км/ч – много по-бързо от нормалното. Към това трябва да се добави и завръщането на екстремната суша. Тук важен е и камшичният удар на времето – тонове растения израстват след напоителните дъждове, а след това рекордно високите температури ги изсушават, за да направят лесно за изгаряне гориво. След това има дълбок и необичаен реактивен поток и много електропроводи, които се развяват при мощните пориви. Експертите казват, че тази опасна комбинация е това, което превръща горските пожари в смъртоносен градски пожар.
Големият виновник е затоплящият се климат
„Малки, мощни и бързи пожари пламнаха в западната част на Америка през последните няколко десетилетия със затоплянето на света“, каза Дженифър Балч, учен по пожарите от университета в Колорадо.
Тя публикува проучване в списание Science миналия октомври, което разглежда 60 000 пожара от 2001 г. насам и установява, че честотата на най-бързо разрастващите се е увеличила повече от два пъти от 2001 г. насам и са причинили много повече разрушения, отколкото по-бавните, по-големи пожари.
„Пожарите станаха по-бързи. Големият виновник, който подозираме, е затоплящият се климат, който улеснява изгарянето на горива, когато условията са подходящи“, посочва Балч.
„Летните пожари обикновено са по-големи, но не горят толкова бързо. Зимните пожари са много по-разрушителни, защото се случват много по-бързо“, съгласен е и Джон Кийли, учен по пожарите от US Geological Survey.
AccuWeather изчисли, че щетите от последните пожари може да достигнат 57 милиарда долара, като главният метеоролог на частната фирма Джонатан Портър каза, че „това може да се превърне в най-лошия горски пожар в съвременната история на Калифорния въз основа на броя на изгорените структури и икономическите загуби“.
Ролята на ветровете
„Това наистина е идеалното комбиниране на всички фактори в атмосферата, за да се получи този модел и силен вятър“, казва Тим Браун, директор на Западния регионален климатичен център.
Скоростта на вятъра и скоростта на разпространение на пламъците са ясно свързани, подчертават експертите.
„Въздействието се увеличава пропорционално с увеличаването на скоростта на вятъра. Ако пожарникарите успеят да стигнат до пламъците в рамките на около 10 минути, разпространението на пожара може да бъде ограничено. 15 минути вече е твърде късно“, казва ученият по пожаробезопасност Майк Фланиган от университета Томпсън Ривърс в Канада.
„Няма сигурна връзка между ветровете на Санта Ана – пориви от изток, които се спускат от планините, набират скорост и удрят брега – с причинените от човека промени в климата. Но условието, довело до тези ветрове, е голямо понижаване на температурата на струйния поток – реката от въздух, която движи метеорологичните системи по цялото земно кълбо“, казва Даниел Суейн, климатолог от Калифорнийския институт за водни ресурси.
Ясна връзка между изменението на климата и сухите зими
Средната температура в Калифорния се е повишила с около 1C от 1980 г. насам, удвоявайки броя на дните с уязвима от пожари суха растителност.
„След две изключително влажни зими, когато атмосферните реки изхвърлиха огромни количества вода в региона, причинявайки растежа на много растения, бързото настъпване на топлината ги изсуши, осигурявайки перфектен „барут“. Този метеорологичен удар се случва по-често. Има ясна връзка между изменението на климата и по-честите сухи есени и зими, които осигуряват гориво за пожари. Тези опустошителни пожари не биха могли да се случат без сухите и горещи условия, нито биха пламнали без екстремната скорост на вятъра“, казва още Суейн.