22.11.2024

Политиката на Германия за обновяване на сгради буксува

Усилията на Германия върху намаляването на потреблението на енергия в сградите се провалиха. Това заявиха представители на корпоративни и обществени наемодатели на събитие в Берлин тази седмица.

Германия се насочва към предсрочни избори на 23 февруари, след като бившето коалиционно правителство на социалдемократите (SPD, S&D), зелените и либералите (FDP, Renew) се разпадна по-рано този месец, пише Euractiv.

Преди горещата фаза на предизборната кампания коалиция от корпоративни наемодатели и изследователи настоя за промяна на политиката по отношение на декарбонизацията на сградите.

„Опазването на климата със съществуващите сгради е „мисия невъзможна“. Това се дължи на догматичен, едва ли не „религиозен“, фокус върху абсолютните енергийни спестявания в отделните сгради. Всеки, който не е напълно сляп, ще признае, че историческият фокус върху енергийните спестявания просто се е провалил, заяви Аксел Гедашко, президент на Германската асоциация на компаниите за жилищно строителство и имоти (GdW).

Той посочи, че степента на обновяване на сградите от години е заседнала на 0,7% – по-малко от половината от необходимото за постигане на целите на правителството. Почти нулевият напредък пък идва на фона на годишни субсидии от 18 милиарда евро за обновяване на сгради.

„Някой сериозно ли вярва, че ще удвоим процента на обновяване и след това ще получим необходимите субсидии?“ запита Гедашко, цитирайки вече ограничения държавен бюджет и потенциалната необходимост от удвояване на обществената подкрепа.

Въпреки всички усилия за инвестиране в изолацията на съществуващите домове и строгите стандарти за енергийна ефективност за нови сгради, специфичната консумация на енергия почти не е намалена през последните десет години.

„Това е първокласно фиаско“, смята Гедашко.

Фокусът трябва да е върху климатичната ефективност

Той призова за фокусиране върху климатичната ефективност вместо върху енергийната ефективност, при което собствениците на сгради ще трябва да следват път за намаляване на CO2, но ще им бъдат оставени множество опции за това, включително декарбонизиране на топлоснабдяването, обновяване на най-лошите сгради или технология за цифрово управление.

Тази идея беше подкрепена от GdW, която призовава за „умерено обновяване вместо скъпи и прекомерни обновявания и бърза подмяна отоплението с изкопаеми горива с термопомпи или други щадящи климата опции, дори в необновени сгради“.

„Няма причина да продължим да инсталираме газови котли. Можем първо да декарбонизираме и след това да реновираме умерено“, казва Елизабет Ендрес, професор по архитектура в Техническия университет в Брауншвайг.

Проблеми и решения

Социалдемократическият министър на строителството и жилищното настаняване Клара Гейвиц, близък съюзник на действащия канцлер Олаф Шолц, каза, че през трите години на мандата си тя постоянно се изказвала против строгите индивидуални цели за обновяване.

„Декарбонизацията на топлоснабдяването е по-важна от непосилното общо задължение за обновяване. Основният конфликт беше между фокуса на министерството на икономиката върху енергийната ефективност и достъпността на строителството“, смята тя.

„Новото правителство – както и да изглежда – ще трябва да се справи с тези проблеми и да намери решения. В таксономията на ЕС се възнаграждава само обновяване до най-добрия клас на ефективност. Това означава, че най-ефективният вид обновяване, обновяването на особено неефективни сгради, на практика не се признава или дори наказва от таксономията“, заяви новоназначеният държавен секретар Бернхард Клутиг, посочвайки необходимостта от опростяване на строителното законодателство и Зелената таксономия на ЕС.