10.12.2024

Политическите проблеми на Франция могат да предизвикат нова енергийна криза в Европа

Падането на правителството на Франция може да има далечни последици за европейските енергийни пазари и да доведе до скок на регионалните разходи за електроенергия, пише Ройтерс. Франция е най-големият износител на електроенергия в Европа, като представлява приблизително 60% от нетния износ на електроенергия досега през 2024 г., според услугата за енергийни данни energy-charts.info.

Рекордният френски износ на електроенергия тази година осигури на съседните страни критични доставки на евтина и чиста енергия. Регионът обаче остава затруднен от високите разходи за енергия, слабия икономически растеж и политическия хаос. Но политическият трус във Франция сега поставя под въпрос дали страната може да поддържа високите си нива на производство и износ на електроенергия.

Бюджет

Френската комунална компания EDF е тясно заплетена в политическата система на страната, тъй като компанията беше поета от правителството през 2022 г., след като натрупа дългове от около 10 милиарда долара. EDF управлява ядрения парк на страната, който доставя около 70% от електричеството на Франция и поради това се счита за от критично национално значение. Въпреки това огромната купчина дългове на компанията само добави към растящите дългови задължения на правителството, основен фактор зад колапса на последния кабинет.

Като държавно предприятие, EDF има достъп до капитал при преференциални лихвени проценти. Миналия месец правителството планираше да отпусне безлихвени заеми на компанията, за да покрие разходите за изграждане на нови реактори. Енергийният сектор обаче се разглежда и като потенциален източник на държавни средства и премиерът в оставка Мишел Барние трябваше да се откаже от предложенията за нови данъци върху доставките на електроенергия само дни преди да бъде свален.

Възникналият енергиен вакуум сега замъглява перспективите за целия сектор за производство и разпределение на енергия, тъй като EDF все още се нуждае от редовни и значителни инвестиции, само за да поддържа застаряващия ядрен флот на страната и електрическите мрежи.

Рекорден износ

Сравнително ниската цена на френското ядрено производство позволи на страната да се радва на значително по-ниски цени на електроенергията в сравнение със своите съседи и средства за износ на излишък от електроенергия към взаимосвързани пазари. Досега през 2024 г. цените на едро на електроенергията във Франция са били средно с около 25% по-ниски от тези в Германия и Холандия и с 45% по-ниски от тези в Италия. Тази разлика в разходите мотивира френските търговци на електроенергия да изнасят излишък от доставки на чиста печалба.

Въпреки това, всякакви принудителни съкращения на производството на електроенергия във Франция, свързани с бюджетни проблеми, могат бързо да ограничат износа на електроенергия. И никоя друга нация не е в състояние да замени доставките на електроенергия на Франция на толкова ниска цена. През първите единадесет месеца на 2024 г. Франция е изнесла близо 84 тераватчаса (TWh) електроенергия към съседните нации. Този износ е с 85% повече в сравнение със същия период на 2023 г. и е най-високият за този период от 2015 г.

Огромният ядрен флот на страната – най-големият в Европа – е основният двигател на този износ, като производството на ядрено захранване се е покачило с около 12% от нивата от 2023 г. до тригодишни върхове през 2024 г. Скок от 31% в производството на водноелектрическа енергия до най-високото ниво от повече от десетилетие също помогна за захранването на френското производство и износ. Въпреки това както ядреното, така и водноелектрическото производство вече се доближават до горните граници на исторически нива на производство и следователно са изложени на риск от намаляване по време на продължителна политическа безизходица или поради съкращения на финансиране.

Нова криза

Германия и Италия са два от най-големите вносители на електроенергия в Европа и ще бъдат особено засегнати от евентуална загуба на френски енергийни потоци. И двете страни имат големи мрежи от електроцентрали, работещи с природен газ, които бяха силно засегнати от спада в доставките на руски газ от 2022 г. насам. А Германия и Италия увеличиха вноса на втечнен природен газ (LNG) през последните години в опит да възстановят вътрешното производство на енергия.

Но рязко по-високата цена на LNG в сравнение с тръбопроводните доставки означава, че индустриите, разчитащи на газ за енергия или като суровина, са били принудени да се справят с раздути разходи. Тези нарастващи разходи доведоха до ускоряване на електрификацията на потреблението на енергия и скок на вноса на електроенергия от почти всички европейски държави. Досега Франция успя да достави по-голямата част от необходимата електроенергия и помогна да се поддържат регионалните разходи за електроенергия.

Но ако електроенергийната система на Франция загуби сила в резултат на предстоящите политически сблъсъци, вносителите на електричество може да се сблъскат със спад в наличните доставки и скок на разходите за електроенергия, което може да предизвика нова регионална енергийна криза.