Няма сценарий за постигане на нетна нула, който да не включва чист и устойчив водород за трудните за намаляване сектори, транспорта и съхранението на енергия. Следователно всички мерки, предприети за действия в областта на климата, трябва да включват подкрепа за разширяване на сравнително младия водороден сектор.
Това пише в свой анализ в Euractiv Йорго Чацимаркакис, главен изпълнителен директор на Hydrogen Europe.
Новата Европейска комисия не може да остави момента да бъде пропилян. За да бъдат постигнати целите в областта на климата, Европа се нуждае от решителни действия и единство от страна на политиците.
Има достатъчно основания за оптимизъм, тъй като председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в предишния си мандат подкрепяше напредъка на диалозите за чист преход, които изиграха важна роля за оформянето на бъдещето на веригата за стойност на чистия водород и за насърчаване на прехода към нисковъглеродна икономика в цяла Европа.
Докато важната работа по прилагане на приетото законодателство продължава, са необходими допълнителни усилия, за да се гарантира, че целите за декарбонизацията на Европа остават постижими. Това включва улесняване на Споразумението за чиста промишленост и неговия фокус върху ускоряване на изпълнението на проекти и глобалното сътрудничество по инициативи за преход към чиста енергия, което ще бъде жизненоважно за осигуряване на европейско лидерство в технологиите и иновациите за чист водород.
Трябва да бъде даден приоритет на премахването на изкуствените пречки, като тези в делегирания акт за възобновяемия водород, които понастоящем възпрепятстват бързото мащабиране на чисти водородни решения.
Опростяване на регулаторните процеси
Опростяването на регулаторните процеси в рамките на първите 100 дни от новата Комисия би било трансформиращо за сектора. То не само ще насърчи по-благоприятна среда за чист водород, но и ще гарантира, че ЕС ще остане конкурентоспособен на световната сцена.
Също толкова важна е необходимостта от увеличаване на финансовата подкрепа в ранния етап на внедряване на чисти водородни технологии. Подпомагането на първите производители, особено по отношение на извличането на чист водород, и ускоряването на развитието на инфраструктурата за транспорт, дистрибуция и съхранение ще бъде от съществено значение за увеличаване на производството и осигуряване на устойчивост на веригата за доставки.
Като се има предвид, че това е последният мандат на Европейската комисия преди целите за 2030 г. и като имаме предвид крайната цел за климатична неутралност до 2050 г., изключително важно е да се използва всяка възможност за постигане на тези амбициозни цели.
Международно сътрудничество
Успехът на прехода към чиста енергия ще зависи не само от вътрешните политики на ЕС, но и от международното сътрудничество.
Опростяването и привеждането в съответствие на определенията за чист водород с други географски региони (както е отразено в делегираните актове за възобновяем и нисковъглероден водород в рамките на ЕС и в рамката 45V на САЩ) ще бъде от основно значение за улесняване на глобалната търговия.
Хармонизирането на тези дефиниции ще спомогне за създаването на по-ясен път за трансгранични инвестиции и увеличаване на мащаба на технологиите за чист водород.
Със смели действия, далновиден регулаторен подход и силни международни съюзи може да бъде постигнато устойчиво, сигурно и конкурентно енергийно бъдеще за Европа.