Потреблението на въглища в Китай може да достигне връх до 2025 г., според повечето експерти. Ново изследване от мозъчния тръст за климата – Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) и Международното общество за изследвания на енергийния преход (ISETS) показва нарастващ оптимизъм относно зеления преход на страната.
От индустриалните и академичните експерти 44% смятат, че емисиите на CO2 в страната ще достигнат своя връх най-късно през 2025 г. Съществува надежда и относно използването на въглища в Китай, като 52% очакват пикът на потреблението също да е през 2025 г. Само 20% смятат, че пикът ще настъпи по-късно. В момента въглищата съставляват около 80% от емисиите на Китай от изкопаеми горива.
„Постигането на въглероден неутралитет в бързо развиваща се икономика като китайската не е лесен подвиг, но значителните усилия на страната започват да дават плодове. Докато Китай продължава своя преход, ползите стават все по-ясни – разширеното внедряване на чиста енергия и продължаващата индустриална трансформация обещават още по-големи предимства. Това подхранва оптимизъм за бъдещето“, казва Зунпенг Ши от ISETS.
Експертите стават все по-оптимистични относно енергийния преход на Китай
През последните три години експертните възгледи се изместиха към оптимизъм, според CREA. През 2022 г. 69% от експертите са смятали, че емисиите на Китай ще достигнат връх с повече от 15% над това, което са представлявали през 2020 г. До 2024 г. този дял на експертите е спаднал до 44%.
Делът на експертите, които смятат, че емисиите на CO2 в Китай вече са достигнали своя връх или ще достигнат своя връх до 2025 г., се е увеличил значително – от 15% през 2022 г. до 21% през 2023 г., след което до 44% през 2024 г.
Растежът на капацитета за производство на слънчева и вятърна енергия в Китай се увеличи бързо през последните няколко години. Инвестициите в ново производство на енергия от изкопаеми горива и други замърсяващи индустрии са по-добре контролирани от миналата година. И повече от 50% от всички продажби на превозни средства са били на електромобили за три последователни месеца през 2024 г.
Делът на експертите, които смятат, че потреблението на въглища в Китай вече е достигнало своя връх, се е увеличил повече от два пъти от 2023 г. до 2024 г. Между 2021 г. и 2025 г. страната въведе планове за строг контрол върху използването на изкопаеми горива. От 2026 до 2030 г. тя има за цел да започне постепенно намаляване на въглищата.
Докато мнозинството от експертите продължават да смятат, че икономическата ситуация в страната води до ускоряване на енергийния преход, процентът, който смята, че това може да забави напредъка, се е увеличил в последния доклад.
Какво трябва да направи Китай, за да продължи да следва целите на Парижкото споразумение?
CREA отбелязва, че потреблението на енергия в Китай продължава да изпреварва растежа на БВП на страната. И потреблението на енергия, и потреблението на електроенергия нарастват по-бързо, отколкото в преходните пъти, които са в съответствие с целите на Парижкото споразумение.
„Въпреки оптимизма около емисиите и прехода към възобновяема енергия, към днешна дата все още има малко яснота относно ситуацията с емисиите в Китай, което оставя отворена възможността за увеличаването им до 2030 г. и много бавно намаляване след това. Този сценарий би направил постигането на глобалните климатични цели почти невъзможно“, казва Лаури Миливирта, водещ анализатор в CREA.
Зеленият преход на Китай бележи успехи в области като емисии от транспорта, продажби на електрически превозни средства и емисии от строителството. Все още обаче има сериозно изоставане по общите емисии на CO2, общото потребление на енергия и емисиите на парникови газове, различни от CO2.
За да се приведе в съответствие с Парижкото споразумение, Китай трябва или да ускори още повече внедряването на възобновяема енергия, или да насочи икономическото си развитие в по-малко енергоемка посока.