Почти 99% от водещите глобални застрахователни компании са поставили цел за нисковъглероден преход в своите инвестиционни портфейли, като повечето висши ръководители в индустрията посочват, че се насочват към вятърна, слънчева енергия и съхранение, за да подкрепят тази стратегия. Това става ясно от проучване на американски инвестиционен гигант и най-голям мениджър на активи в света BlackRock, цитирано от rechargenews.com.
Устойчива тенденция
60% от 410 анкетирани застрахователи възнамеряват да инвестират в инфраструктура за чиста енергия и конкретно в зелени технологии, като 66% заявяват, че сега са по-убедени да инвестират в преход с ниски въглеродни емисии, отколкото преди една година.
Повече от половината посочват управлението и/или смекчаването на климатичните рискове като основна мотивация за това. Допълнителни стимули за определяне на цели за нисковъглероден преход включват отговор на интересите на заинтересованите страни и бенефициентите и изпълнение на регулаторни изисквания.
13-ият годишен глобален застрахователен доклад на BlackRock анкетира застрахователи на 32 пазара – 42% от Европа, Близкия изток и Африка, 29% от Азиатско-тихоокеанския регион, 19% от Северна Америка и 10% от Латинска Америка. Взети заедно, тези компании представляват инвестиционни активи от $27 трилиона.
Глобалните застрахователи също казаха, че са фокусирани върху увеличени разпределения на частни пазари през следващите две години и използване на иновативна технология през 2024 г.
„Видяхме бързо ускорено търсене на частни пазари сред застрахователите през последните години, като се имат предвид двойните предимства на тези инвестиции от диверсификация и увеличено генериране на доходи. Застрахователите са изправени пред уникални предизвикателства, когато оценяват стратегическото разпределение на активи към алтернативни инвестиции, включително регулаторни въпроси, нужди от ликвидност и по-високи капиталови такси“, каза Марк Ериксън, глобален ръководител на групата за финансови институции в BlackRock.
Рискове
Застрахователите посочват лихвените проценти като най-големия риск, тъй като повечето световни пазарни икономики продължават да се занимават с огромни дефицитни разходи, подклаждайки опасения за потенциална бъдеща инфлация и по-високи разходи за заеми, както се случи през 2022-23 г.
Застрахователите казват още, че други ключови рискове занапред са геополитическо напрежение и фрагментация, политическа несигурност, оказваща влияние върху макроикономическите политики и регулаторните промени.
Въпреки тази перспектива 74% от застрахователите нямат планове да променят настоящите си рискови профили. В рамките на публичните пазари 42% от анкетираните планират да увеличат разпределението за държавни облигации и облигации на агенции. Обвързаните с инфлацията облигации също са приоритет.
На частните пазари застрахователите съобщават, че се стремят да увеличат разпределенията за частен дълг в множество категории, включително опортюнистичен частен дълг (41%), частни пласирания (40%), директно кредитиране (39%) и инфраструктурен дълг (34%).