20.11.2024

По-зелените и умни градове предлагат значителни възможности за развитие на бизнеса

По-зелените и умни градове не само насърчават устойчив начин на живот, но също така предлагат значителни възможности за развитие на бизнеса.

Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров по време на днешната конференция „Green Business is GREAT“.

Събитието бе организирано от Британско-българската бизнес асоциация (BBBA) в партньорство с посолството на Обединеното кралство в София  и се проведе в столичния хотел Хилтън.

Срещата бе под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и Столична община, а темата на четвъртото издание на конференцията бе „Зелени градове“ („Green Cities are GREAT“). ЕSGnews.bg е медиен партньор на събитието.

Природосъобразните решения подобряват качеството на живота в градовете

Градовете са отговорни за около 70% от глобалните въглеродни емисии. Това каза служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров.

Петър Димитров

„По-зелените и умни градове не само насърчават устойчив начин на живот, но също така предлагат значителни възможности за развитие на бизнеса. Все повече хора възприемат качеството на околната среда като ключов фактор за своето благосъстояние. Качеството на живот се влошава при критично натоварване на градска среда”, отбеляза министърът.

Той акцентира върху значимостта на стратегиите за устойчиво развитие, като подчерта успеха на инициативи, които включват широко участие на гражданите в процеса.

„Градовете разполагат с възможности да увеличат природния си капитал чрез инвестиции в опазване, възстановяване и разширяване на зелената инфраструктура в градските и крайградските територии. Природосъобразните решения, като зелени коридори, озеленяване на сградите и внедряване на зелена градска инфраструктура, ще подобрят качеството на живот“, допълни министър Димитров.

Във връзка с необходимостта от намаляване на замърсяването на въздуха, Министерството на околната среда и водите тази година продължава да подпомага инвестициите в проекти за подобряване на качеството на въздуха в градовете, изтъкна служебният министър. Той уточни, че програма “Околна среда” включва мерки за доставка на екологосъобразни средства за градския транспорт, зони с ниски емисии, справяне с вторичното замърсяване с прах, изграждане на зелена инфраструктура в градска среда и подмяна на замърсяващи уреди за отопление с екологични. Общият бюджет надхвърля 700 млн. лева.

Друг ключов компонент, който ще окаже своето влияние върху градската среда, е свързан с изискванията на новата директива за енергийните характеристики на сградите, която влезе в сила през месец май тази година. Служебният министър коментира, че сградите в Европейския съюз отговарят за около 40% от потреблението на енергия и 35% от свързаните с енергията емисии на парникови газове. Една от целите е превръщането на новостроящите се сгради в такива с нулеви емисии.

“Всички нови жилищни и нежилищни сгради трябва да са с нулеви емисии от изкопаеми горива, считано от 1 януари 2028 г. за сгради, които са публична собственост, и от 1 януари 2030 г. за всички други нови сгради”, посочи Петър Димитров.

Зелената трансформация на София – какви са приоритетите?

Озеленяването е поемане на отговорност за бъдещите поколения. Изключително важно да се провеждат зелени политики и да се съхрани наследството от предходните поколения, за да бъде запазено и за бъдещето.

Васил Терзиев

Това заяви кметът на Столичната община Васил Терзиев по време на изказването си.

„София вече се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени градове, чиято цел е до 2035 г. да намалеят вредните емисии с 80%. Основните области за действие включват транспорта. Целта е до 2040 г. 80% от пътуванията в града да се осъществяват чрез обществен транспорт или алтернативни средства за придвижване“, заяви Терзиев.

Кметът на Столичната община изтъкна, че вече е защитена доста всеобхватна програма, която ще позволи подмяната на транспортните средства, които ползва градският транспорт, разширяване на мрежата на метрото, както и въвеждане на множество мерки за стимулиране на използването на обществения транспорт. Ще бъдат въведени и зони с ниски емисии. Също така ще бъде създадена допълнителна такса за пътуване в определени часове, в които има задръствания.

Друг приоритет на Столичната община е да се работи в партньорство със строителния бранш, за да се постигнат по-високи стандарти в строителството за намаляване на емисиите от сградите. Васил Терзиев е убеден, че по тази тема ще се постигне значителен напредък.

Той не подмина и казуса с енергийната ефективност. Столичната община е предприела редица мерки и по този въпрос. На първо място – подмяната на нискоенергийно ефективните отоплителни системи в сградите, както и въвеждането на интелигентни системи за отопление. Следващата мярка в тази посока е монтирането на панели за слънчева енергия върху обществените сгради.

Друга ключова тема за Столична община е запазването на зелените зони в София и тяхното разширяване. Васил Терзиев обясни, че през София преминават над 100 реки, чиито басейни трябва да бъдат защитени и почистени, за да се създадат по-чисти зони и да се намалят топлинните острови.

Има и идея за възстановяване и обновяване на училищните дворове, като се премахне асфалтовото покритие, така че те да се превърнат в „зелени оазиси“.

“Да превърнем всеки училищен двор в парк в стремеж към създаване на зелени острови и намаляване на горещите зони в града”, коментира още кметът.