Смяната на отоплителните уреди има положителен ефект. Това показват резултатите от проучване на „Алфа Рисърч“, представени по време на проведената в София Кръгла маса „Повече комфорт за по-чист въздух“. Събитието бе организирано от Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ и Центъра за изследване на демокрацията като част от глобалната инициатива Breathe Cities.
Изследването на „Алфа Рисърч“ е обхванало две целеви групи. Първата включва домакинства, които вече са сменили замърсяващите отоплителни уреди на твърдо гориво с нови в рамките на първия етап на програмата на Столична община. Втората група е съставена от домакинства, които се отопляват на твърдо гориво в Столична община, но все още не са заменили старите си уреди. Изследванията са проведени между 3 и 17 октомври 2024 година.
Резултати от проучването
Важен критерий в проучването на първата целева група е била промяната на броя на отопляваните помещения преди и след смяната на уредите. Повечето домакинства (69%) не са променили броя на отопляваните помещения, но около една четвърт (24%) отопляват повече помещения, отколкото преди. Само 7% отопляват по-малко помещения след промяната. Това показва подобрение в общия комфорт на жилищата и намаляване на негативите от старите уреди.
Почти 96% от домакинствата нямат трудности с новите уреди, а 90% не са срещнали сериозни технически дефекти. Също така общият комфорт в жилищата се подобрява, показват още резултатите. 44% от респондентите отговорят, че общият комфорт е много добър, а 32% го оценяват като по-скоро добър.
Не всички отговори относно новите сметки обаче са положителни. 67% от респондентите посочват, че сметките им са по-ниски (18% много по-ниски и 49% малко по-ниски). Една трета от анкетираните (33%) съобщават за по-високи разходи в сравнение с преди (27% малко по-високи и 6% много по-високи).
„Можем да направим извода, че участието в първия етап от програмата е допринесло за подобряване на общия комфорт в жилищата на хората и в същото време е спомогнало за неутрализирането на негативите от използването на старите уреди на твърди горива“, посочи Стойчо Босев от „Алфа Рисърч“.
При втората целева група информираността за програмата на Столична община е ниска. Само 30% от респондентите са добре запознати с нея, а 63% получават информация от роднини и приятели. 55% не знаят за предстоящата забрана за използването на твърди горива. Въпреки това, 81% от хората одобряват новия етап от програмата, а 67% биха се включили в нея, ако има забрана за старите уреди.
Босев обърна специално внимание и на финансовия аспект на евентуална подмяна на отоплителните уреди. Осем от десет респонденти казват, че нямат възможност да финансират сами смяната на отоплителните си уреди. По-глобалният екологичен аспект, който включва намаляване на замърсяването и подобряване на здравето, остава на втори план. Въпреки това също е основна причина за 70% от участвалите в проучването. Третата основна мотивация е свързана с това всичко да се случи на разумна за хората цена.
По време на Кръглата маса бяха обявени резултати и от друго важно проучване, осъществено от сдружението „За Земята“. Изследването се е фокусирало върху това какво е замърсяването вътре в домовете при отопление с дърва. За такова замърсяване няма определени норми.
Измерванията са били направени с 4 различни уреда в 4 домакинства. Получените резултати са доста стряскащи – в четирите различни обекта е измерена средна стойност на ФПЧ2,5 между 41 и 401. 24-часовата стойност на ФПЧ2,5 по разпоредбите на СЗО е 15.
Програми за подмяна на уреди
В момента Столична община изпълнява няколко проекта за подмяна на отоплителни уреди с екологични алтернативи. Това уточни по време на Кръглата маса заместник-кметът на Столична община по направление “Зелена система, екология и земеползване” Надежда Бобчева.
Един от тези проекти е по програма LIFE, която обхваща определени райони, предимно периферни населени места и квартали. Към момента около 2500 домакинства вече са се възползвали от възможността. Амбицията е броят им да достигне почти 4800. Този проект ще приключи догодина.
Освен това общината изпълнява и друг проект по програма “Околна среда”, който обхваща цялата територия на Столичната община. Новите алтернативи включват термопомпи, фотоволтаични системи и други енергийно ефективни решения. Всеки, който желае, може да кандидатства чрез сайта на общината. Интересът към тази програма е голям – до момента са подадени 2457 предварителни заявления.
Зони за ниски емисии
Заместник-кметът припомни, че за първи път от 1 декември 2023 г. до 29 февруари тази година беше въведена зона за ниски емисии за автомобилния трафик. Този ход обаче не е довел до задоволителни резултати.
От тази неделя, 1 декември, отново ще бъдат въведени зони за ниски емисии. Тази година, освен замърсяващите автомобили от първа екокатегория, ще бъдат включени и тези от втората екокатегория. Забраната ще важи до 28 февруари 2025 г.
В допълнение, от 1 януари следващата година влиза в сила и зоната за ниски емисии за битово отопление, което означава, че ще има забрана за горене и използване на печки на дърва и въглища в девет столични района – Оборище, Средец, Красно село, Изгрев, Илинден, Студентски, Възраждане, Лозенец и Триадица. По данни на Столична община това би засегнало около 1660 домакинства, които живеят в тези райони.
Във връзка със зоните за ниски емисии са предвидени и санкции при нарушения. За физически лица глобите варират между 50 и 200 лева, а за юридически лица – от 1000 до 2000 лева. Заместник-кметът подчерта, че целта не е да се глобяват гражданите, а да се стимулира преминаването към по-екологични уреди.
Измерване и прозрачност
Столична община работи активно по изграждането и поддържането на мрежа за измерване на качеството на въздуха, коментира наболялата тема заместник-кметът. Наскоро е бил извършен одит за подобряване на методологията за мониторинг.
Преди две седмици е променен механизмът за следене на чистотата на въздуха в общината. С новия механизъм вече се следят и нивата на фините прахови частици (ФПЧ2,5), а не само на ФПЧ10. Освен това се намаляват допустимите нива на замърсяване, в съответствие с действащите европейски директиви и препоръките на Световната здравна организация.
Препоръки
По време на дискусиите Калина Цолова, анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията, направи пет препоръки за изменение на Наредбата по отношение на употребата на твърди горива за битово отопление:
- Определяне на ясни правомощия на общинските служители при извършване на проверки;
- Регламентиране кое е отговорното лице – нарушител;
- Въвеждане на ясни критерии при определяне размера на глобата;
- Забрана на употреба на котли, които са нерегламентирани и неотговарящи на изискванията за екопроектиране на локални отоплителни източници на твърдо гориво;
- Посочване на разрешените отоплителни уреди и горива за отопление.
Също така на няколко пъти по време на обсъжданията Елица Панайотова, представител на Clean Air Fund за България, отправи следния съвет и послание:
„Въздухът е за всички нас. Той е надпартиен и аполитичен.“