07.11.2024

Предложеният еврокомисар по финансовите услуги настоява за етикети за устойчиви инвестиционни продукти

Рамката за устойчиво финансиране на ЕС се нуждае от нови мерки, които да помогнат за намаляване на риска от зелено измиване (greenwashing). Сред предложените регулации от номинирания за еврокомисар по финансовите услуги и спестявания и Инвестиционен съюз Мария Луис Албакърки, са зелени етикети и етикети за преход на устойчиви инвестиционни продукти, както и намалени тежести за отчитане на по-малките участници на пазара, съобщава esgtoday.com.

По време на нейното изслушване в сряда Албакърки изрази позицията си, че Регламентът на ЕС за оповестяване на устойчиви финанси (SFDR) би могъл да се справи по-ефективно с риска от зелено измиване с въвеждането на режим на етикетиране, който ясно комуникира характеристиките на устойчивостта на инвестиционните продукти.

През 2023 г. Европейската комисия стартира цялостен преглед на рамката SFDR, която има за цел да установи хармонизирани правила за участниците на финансовите пазари, включително инвеститори и консултанти, относно прозрачността по отношение на интегрирането на рисковете за устойчивостта и отчитането на неблагоприятните въздействия върху устойчивостта в техните процеси и предоставянето на информация, свързана с устойчивостта по отношение на финансови продукти.

Понастоящем регламентът включва нива на класификация за инвестиционни фондове, фокусирани върху устойчивостта, всеки с различни изисквания за оповестяване, включително фондове по „член 8“, които „насърчават екологични или социални характеристики или комбинация от тези характеристики“, и по-строгите фондове по „член 9“, „които имат за цел устойчиви инвестиции.“ В прегледа си обаче Комисията изрази загриженост, че класификациите по членове 8 и 9 се използват като де факто етикети за качество за устойчивост, което повишава потенциални рискове от зелено измиване.

Опасенията на Албакърки 

„С рамката се злоупотребява като режим на псевдо-етикетиране и това създава рискове за зелено измиване, тъй като има продукти, които се предлагат на пазара и продават като „устойчиви“ и ние не сме наистина сигурни дали са устойчиви или не. Това е проблем. Ето защо, ако стана еврокомисар, ще разгледам възможността за създаване на подходяща система за етикетиране”, посочи тя.

Мария Луис Албакърки заяви, че системата за етикетиране трябва да има етикет за зелени инвестиции, както и за инвестиции в преход, за да подкрепи компании, които все още не отговарят на критериите за устойчивост, но „които преминават към устойчиво развитие”. По думите ѝ това е много важно, защото там всъщност е по-голямата част от нашия производствен сектор.

„Желая да обсъдя и да предложа режим, който действително е адекватен за етикетиране, при който етикетирането на даден продукт като устойчив или преходен, или какъвто и да е етикетът, всъщност съответства на това, което този продукт .. е”. И това очевидно означава определяне на минимални критерии и те трябва да бъдат лесно разбираеми и лесно приложими“, допълни още тя.

Номинираният за комисар също така обеща да проучи начини да помогне рамката за устойчиво финансиране да стане подходяща за по-малките играчи, като помогне за облекчаване на изискванията за докладване и регулаторните тежести.

„По отношение на устойчивото финансиране мисля, че можем да направим много, за да направим рамката по-използваема, да я направим по-пропорционална за по-малките компании, за по-малките участници на пазара, за да коригираме съществуващите припокривания. Има припокривания, има несъответствия, вероятно има изисквания за докладване, които могат да бъдат рационализирани”, коментира Албакърки.

Изборът от евродепутатите в Европа на пълната колегия от комисари е планиран да се проведе по време на пленарната сесия, насрочена за 25-28 ноември.