Едно от най-старите езера в Европа – Преспанското езеро на Балканите, е на ръба на колапса, алармира Евронюз. Всяка година водите на езерото намаляват допълнително поради изпарение, липса на дъжд и прекомерна употреба на вода за напояване.
С площ от около 260 квадратни километра, повече от два пъти по-голяма от тази на Париж, древното езеро е дом на повече от 2000 вида риби, птици, бозайници и растения. То е най-известно с популацията си от гнездящи къдроглави пеликани, световно застрашен вид. Девет от неговите 11 местни вида риби не се срещат никъде другаде по света.
Всичко това е изложено на риск, тъй като нивото на водата продължава да спада. В момента то е с осем метра по-ниско, отколкото в края на 70-те години на миналия век. За да предотвратят по-нататъшното развитие на това природно бедствие, неправителствени организации от трите страни, които граничат с езерото – Албания, Гърция и Северна Македония – си подадоха ръка. Те се срещнаха на първия по рода си Форум за развитие на региона Преспа, за да призоват своите правителства за спешна намеса.
Забавени действия
Надеждите се увеличиха през 2000 г., когато трите балкански нации загърбиха политическите си различия и се обединиха, за да защитят деликатната екосистема, която споделят. По това време бе подписано политическо споразумение и бе създаден трансграничен Национален парк Преспа. Но оттогава не е постигнат дори малък напредък по проекта.
„Неправителствените организации от трите държави искат да отправят призив към институциите и местните власти да ускорят усилията по отношение на институционалното свързване и конкретизирането на плановете за действие“, казва Люпчо Кръстевски, координатор на проекти в мозъчния тръст Eurthink – неправителствената организация която инициира форума, спонсориран от ЕС. „Направени са много проучвания, приети са много стратегически документи, но липсва тяхното прилагане. Надяваме се трите държави да предприемат спешни мерки възможно най-скоро“, казва още Кръстевски.
Може ли Боденското езеро да спаси Преспа?
На неотдавнашния форум неправителствените организации потърсиха вдъхновение от единственото друго езеро в Европа, което пресича три граници – Боденското езеро (на френски Lac de Constans). Представители на фондацията Lake Constance представиха своя опит в управлението на уникалната екосистема, споделяна от Германия, Австрия и Швейцария.
Създадена от шест природозащитни организации през 1994 г., фондацията насърчава сътрудничеството между трите страни по всичко – от управление на ресурсите до смекчаване на изменението на климата и адаптиране. Тя работи за подобряване на биоразнообразието на езерото и управление на замърсители като микропластмаса във водата.
Представителят на фондацията Фолкер Кромри посъветва неправителствените организации да насърчават местните кметове да оказват натиск върху градските политици да наложат ангажиментите, поети в споразумението за езерото Преспа.