01.12.2024

Престъпност и мръсотия задушават домакина на COP30 Белем

Учени по климата, еколози и лично бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва обсъждаха през последните години на няколко пъти първата конференция на ООН за климата, която ще се проведе в Амазонка. Най-голямата тропическа гора в света съхранява огромни количества затоплящи планетата парникови газове, което я прави решаваща за борбата на света срещу изменението на климата.

В допълнение към тази символика, нациите ще трябва да дойдат на COP30 в Белем догодина с актуализирани планове за намаляване на емисиите. В бразилския град обаче десетките хиляди участници няма да намерят идиличните тропически гори, буйна растителност или чисти реки.

Бум на престъпността

В Белем, беден, пронизан от престъпност и пълен с неравенства град, повечето от 2,5 милиона жители живеят в западнали квартали. Само 2% от отпадъчните води на града се пречистват, което налага тежест върху 14-те речни басейна.

Белем често е определян като един от градовете с най-много насилие в Бразилия и дори в света. Организираната престъпност и свързаните с полицията милиции контролират части от града, а грабежите са всекидневие.

Откакто бе определен за домакин преди две години, този оживен градски район близо до река Амазонка прави и невъзможното, за да се подготви за голямото събитие. В няколко части на града строителни табели „COP30“ обграждат сградите.

Три големи хотела са в процес на разработка, но това няма да осигури достатъчно стаи, така че организаторите планират да получат круизни кораби, които могат да поберат допълнително до 5000 души.

Правителството на Бразилия изчислява, че 50 000 души ще присъстват на COP30, включително до 150 държавни глави.

Минен гигант изгражда парк като място за COP30

Правителството на Пара, щата, в който се намира Белем, се опитва да се подготви чрез повече от 30 инфраструктурни проекта, които варират от туризъм до градско развитие. Един от най-големите е Parque da Cidade, или Градски парк, обхващащ 500 000 квадратни метра, разположен на бивше летище. Той ще бъде дом на музей, ресторанти и пътеки за разходки и колоездене. След като служи като място за COP, паркът ще се превърне в зелено пространство, което местните жители да използват.

Проектът се изпълнява от минния гигант Vale, отговорен за две от най-опустошителните екологични катастрофи в Бразилия през 2015 г. и 2019 г., когато язовири за отпадъци се срутиха в щата Минас Жерайс, убивайки 291 души и замърсявайки стотици мили водни пътища.

В изявление правителството на Пара каза, че местното законодателство позволява на минните компании да плащат част от таксите за добив под формата на обществени проекти. Освен това се казва, че Vale, която управлява една от най-големите мини в света за желязна руда в този щат на Амазонка, спазва законите за околната среда.

Почистване на река Тукундуба

Река Тукундуба, която минава през два от най-бедните квартали на Белем, е приемник на много непречистени отпадни води и боклук. По време на разходка с лодка през октомври журналисти от Associated Press се сблъскаха с миришеща вода и видяха хладилници, плаващи сред острови от боклук, върху които кацаха чапли.

В участъка до района Тера Фирме е изникнал квартал от къщи на пръти, построени неофициално. Замърсяването на реката е свързано с хаотичния растеж на Белем през последните десетилетия, когато Бразилия преживя масова миграция от селските към градските райони.

До 1970 г. по-голямата част от населението на Амазонка живееше в тропическите гори. Днес 75% от нейните 28 милиона жители са в градски райони, където бедността е широко разпространена, а насилието, свързано с наркотиците, е нещо обичайно.

В подготовка за COP30 правителството на щата инсталира стотици бетонни плочи по бреговете на реката и нейните притоци. Проектът включва разширяване на канализационната и водопроводната системи и асфалтиране на пътища. В изявление правителството на щата заяви, че усилията ще помогнат за намаляване на проблемите с наводненията.

COP30 – тест за ангажимента на Лула да запази Амазонка

Преди да бъде избран за трети мандат през 2022 г., Луис Инасио Лула да Силва обеща да ограничи обезлесяването, разцъфтяло по време на крайнодясното правителство на предшественика му Жаир Болсонаро.

Докато администрацията на Лула рязко намали степента на унищожаване на горите, левият лидер направи изявления в полза на два от най-противоречивите проекта в региона: отваряне на устието на река Амазонка за големи петролни проучвания и асфалтиране на магистрала, която пресича най-запазената част от тропическите гори.