Кариерна пауза отсъствието на човек от работното място за предварително договорен период от време, вариращ между 3 месеца и няколко години. Макар най-очевидната причина за кариерна пауза е отсъствието заради родителство, има множество други поводи човек да излезе от рутината на работното място в търсене на нещо различно.
Най-често срещаните причини
Освен заради грижа за дете, човек може да се нуждае от пауза, за да се погрижи за болен или възрастен роднина. Поставяне на приоритет на собственото здраве също е важна причина за такова решение. При бърнаут и пълно изтощение може да са необходими месеци докато човек се възтанови напълно.
Сред другите причини за кариерна пауза е края на дълъг период, в който човек е работил в чужбина. Експатите имат нужда от време да обмислят следващия си ход, затова все по-често предприемат кариерна пауза.
Не само работилите в чужбина понякога им трябва време да рефлектират върху следващите си стъпки. Хората, които се чувстват неудовлетворени на текущата си работа и напускат, за да решат какво е нещото, което ще ги направи щастливи, също предприемат такива крачки.
Какво следва?
Някои хора използват кариерната пауза за да развиват собствените си умения. Да надградят професионалната си квалификация или да доброволстват за смислена кауза са някои от възможните ходове по време на кариерна пауза. Други използват това време, за да реализират проект, за който отдавна мечтаят, като например да напишат книга, да усъвършенстват езикови или спортни умения, или се преместват в друга държава и пътуват по света.
Стигма
Голямо притеснение на хората, които предприемат кариерна пауза, е как ще се възприеме това от потенциален нов работодател. Съществува стигма срещу хората, правили пауза за повече от година и половина. Тяхната увереност в тях самите намалява, тъй като се притесняват как да обяснят паузата. Чувстват се несигурни и в уменията си след такова отсъствие от пазара на труда. Имат и съмнения как ще се справят с новите си задължения.
Пренаписване на историята
Всички притеснения, които хората имат след кариерна пауза, макар основателни, често са преувеличени. Знанията и уменията се възвръщат бързо след започване на нова работа. Наваксва се и с новата терминология и развитията в бранша. Увереността може да се завърне когато човек си припомни миналите си постижения.
Когато се стигне до разговор с нов потенциален работодател, кариерната пауза може да бъде представена по модела „сандвич“. Човек трябва да започне с предишните си постижения, след това да спомене кариерната пауза, и да завърши с това, с което иска да се занимава сега. Личен избор е дали да се даде причината за кариерната пауза и в колко детайл да се разкаже за нея. Ако човек е правил нещо, което е релевантно към новата работа, например е надграждал личностните си умения, тогава е добре това да се сподели.
Тъй като това става все по-често срещано явление, а кариерния път става нелинеен, разказването с увереност, а не с колебание, е ключът към успешното интервю след кариерна пауза.