“Промените на климата в глобален мащаб са стигнали дотам, че ние не можем да ги спрем. Те са необратими. На Атарктида непрекъснато виждаме как големи парчета лед се откъсват и се топят в Южния океан и съответно глобалното морско ниво се повишава. Това може да доведе до една голяма катастрофа за човечеството, защото повишаването на морското ниво, което се смята, че до края на века ще достига 60-80 см, ще доведе до изчезването на големи мегаполиси от лицето на Земята, където живеят десетки милиони души. Те ще тръгнат да мигрират във вътрешността на страната, ще настанат промени в климата, ще имаме неочаквани катастрофални наводнения”.
Това заяви пред ESGnews.bg проф. Христо Пимпирев, Директор на Националния център за полярни изследвания към СУ и Председател на УС на БАИ. Той подчерта, че тези промени се усещат и в България и ние не можем да ги спрем, но можем да се адаптираме към тях. Пожарите и повишаването на температурите също са сред тях.
“Всяко десетилетие средната годишна температура е по-висока от предишните. Всичко това са факти на учените, но с тях трябва да се съобразят големият бизнес и политиците и да се вземат мерки. Учените не могат да вземат мерки, те могат само да алармират. Ние трябва да се стремим да намалим това негативно въздействие колкото се може повече”, категоричен е проф. Пимпирев.
Защо е важно да се прави наука на Антарктида?
Антарктида е една десета част от земната повърхност и е най-голямата научна лаборатория на открито и единственият континент, който не е засегнат пряко от глобалното замърсяване на околните континенти.
“Там няма постоянно население и процесите се виждат такива, каквито са в първичното им състояние. Антарктида е едно необичайно място с най-суровия климат, доближаващ се понякога до този на Марс. Най-ниската температура, измерена на Антарктида, е -89 градуса по Целзий. Такива са и температурите на Марс”, обясни проф. Христо Пимпирев.
По думите му цялото човечество си пати доста сериозно от тези глобални промени и е много важно да се следят процесите, които се случват на глобално ниво.
“Ако не се правят изследвания там, ние няма да разберем процесите, които водят именно до тези глобални климатични промени, които засягат и нас. Климатичната система е едно неразривно цяло и засяга цялата планета. Това, което става с феномена Ел Ниньо засяга и нас, защото се променя глобалният климат и това води до катастрофални наводнения с жертви”, каза още той.
Професор Пимпирев не скри и своята любов към Антарктида:
“Антарктида е любов – нещо, което те грабва с девствената си природа, със своята изолираност и с това, че тя е като друга плаента за нас. Тя не си прилича с никой друг от останалите континенти и неслучайно аз я наричам “Белия Марс”. Докато Марс е Червената планета, Антарктида е Бялата планета, защото ледът преобладава на нея – 99% от повърхността ѝ е покрита от лед”, обясни Директорът на Националния център за полярни изследвания.