23.08.2024

Първият в ЕС проект за директно премахване на въглерод на сушата

RepAir Carbon US Inc. и C-Questra се обединиха, за да стартират първия проект на Европейския съюз за пряко въздушно улавяне и съхранение на въглерод (DACS) във Франция. Това сътрудничество бележи важен момент в усилията на Европа за декарбонизация, целящи да намалят зависимостта на континента от скъпа и сложна междинна и офшорна въглеродна инфраструктура, пише esgnews.com.

Иновативната технология на RepAir, която намалява консумацията на енергия със 70% в сравнение с конвенционалните DAC решения, използва само 0,6 MWh на тон уловен CO2 – драстично по-ниско от 2,5 MWh, като на повечето конкуренти. Тази ефективност се справя с основната бариера пред широкото приемане на DACS.

„Това поставя нов стандарт за ефективно, мащабируемо премахване на въглерод в Европа“, казва Жан-Филип Хигел, ръководител на стратегията и растежа в RepAir Carbon.

Независимата стартираща компания за съхранение на въглерод C-Questra ще предостави основния опит за съхранение на уловения CO2.

“Партньорството ни с RepAir ни позволява да демонстрираме способността на Европа да развие проекти за директно улавяне и съхранение на въздух на сушата. Това е важно, за да се балансира инерцията, създадена от Закона за инфлацията в САЩ, и да се възроди Европа като лидер в пространството на CDR”, добавя Уалид Синно, основател и главен изпълнителен директор на C-Questra.

Стратегически проект за Франция 

Този новаторски проект е в съответствие с новата стратегия на Франция за улавяне и съхранение на въглероден диоксид (CCS), която поставя амбициозни цели за отстраняване на въглерод до 2030 г. Той също така е готов да се възползва от европейските възможности за финансиране, като Фонда за иновации, който все още не е подкрепил проектът Direct Air Capture.

Проектът е стратегически разположен в Ил дьо Франс, където ще се проучат възможностите за местно производство, създавайки зелени работни места и поставяйки началото на подобни DACS проекти в цяла Европа. До 2030 г. целта е да се премахнат 100 000 тона CO2 от атмосферата годишно, с планове за достигане до нива от мегатони до 2035 г.

Тъй като RepAir Carbon продължава да се утвърждава като пионер в пространството на DAC технологиите, това партньорство не само подобрява европейската конкурентоспособност в премахването на въглерод, но също така проправя пътя за бъдещи иновации и устойчивост.