09.01.2025

Работодателите обявяват протестна готовност заради липсата на компенсации за тока

Бизнесът е готов на 15 януари да блокира магистрали и пътища заради неконкурентните според тях цени на електроенергията

Работодателските организации ще излязат на протест, ако до дни не заработи нов механизъм за компенсации за цените на тока на небитовите потребители. Това заявиха на пресконференция национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.

Бизнесът и синдикатите са в готовност на 15 януари да блокират магистрали и пътища заради „неконкурентните“ според тях цени на електроенергията.

В понеделник работодателите проведоха среща с енергийния министър Владимир Малинов, на която им беше обещана нова програма за компенсиране на разходите на небитовите клиенти на електрическа енергия. Тогава обаче Малинов обясни, че параметрите ѝ ще бъдат обсъдени с бизнес организациите веднага след приемане на специалния закон, който да регламентира работата на Бюджет 2024 и през тази година.

„В момента липсва регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията“, обясниха представителите на бизнеса.

Предстоят срещи на работодателите с парламентарно представените групи, както и отново с ресорния министър.

По данни на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) общият брой на небитовите потребители надхвърля 600 000. Председателят ѝ Васил Велев обясни, че цената на тока за небитовите потребители от 1 януари е скочила от 180 (таванът, над който държавата компенсираше) на над 250 лева, като последните сделки на енергийната борса достигат 282-305 лева за мегаватчас.

Константин Стаменов, председател на Комитета по енергетика на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) коментира, че високите цени на тока поставят българските предприятия в неконкурентна позиция спрямо тези в други европейски страни. „Липсата на редовно правителство спъва най-много развитието на икономиката ни. А тя е експортно ориентирана и зависи от международните пазари, за да оцелее. При такива цени на електроенергията, при които в части на Европа цените на тока са в пъти по-ниски от нашите, България ще остане в периферията, и съвсем ще изостанем“, допълни той. Константин Стаменов настоя за автоматизация на компенсаторния механизъм, като даде пример от октомври 2024 г., когато по-ниските цени на борсата не доведоха до изплащане на компенсации.

Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара (БСК), предупреди за сериозни последици за българската икономика, ако няма компенсаторен механизъм за свръхвисоките цени на електроенергията. По думите му, макар икономиката да е устояла през последните две години благодарение на компенсациите, сега предприятията ще получат фактури за януари с почти двойно по-високи цени. “Ако няма уверение, че държавата ще компенсира тези разходи, това ще доведе до скок в цените на стоките и услугите”, подчерта той, като допълни, че ценовият натиск ще засегне всички над 6,5 млн. българи.

Васил Тодоров, заместник-председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), изрази подкрепа за запазване на компенсациите, но подчерта необходимостта от дългосрочни решения. Той предложи възстановяване на практиката за дългосрочни договори, особено за енергоемките индустрии, въвеждане на енергийна ефективност за сгради и съоръжения, инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и интелигентни електрически мрежи.

Тодор Капитанов, вицепрезидент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), подчерта, че високите цени на електроенергията заплашват финансовата стабилност на предприятията, което води до замразяване на заплатите и ограничаване на разходите. Той обяви, че без адекватна подкрепа ще се стигне до протест на 15 януари, включително блокиране на магистрали и основни пътища в страната. Протестът е планиран за 11:00 часа и ще се проведе не само пред Народното събрание, но и с блокиране на основни пътища и магистрали в страната, включително магистрала “Тракия” и пътя Велико Търново – Варна край местността Шереметя.

Йоанис Партениотис, вицепрезидент на Конфедерацията на труда “Подкрепа”, изтъкна, че компенсациите са жизненоважни не само за бизнеса, но и за ключови сектори като образование, здравеопазване, култура и водоснабдяване.

Пълен запис от пресконференцията:

https://www.bta.bg/bg/news/economy/811711-rabotodatelite-iskat-kompensatsii-za-visokite-tseni-na-toka-ili-shte-protestirat