22.08.2024

Само десет държави от ЕС са представили своите дългосрочни планове за климата

Само десет държави от ЕС са представили своите дългосрочни планове за действие в областта на климата (NECP) в Брюксел, като Австрия е последната от тях. В същото време големи страни като Германия и Испания продължават да пренебрегват отдавна изтеклият краен срок юни 2024 г., предава Euractiv.

Европейският съюз има за цел да намали емисиите на CO2 с 55% до 2030 г. и да постигне нетна нула до 2050 г. Страните от блока трябва редовно да изпращат своите дългосрочни планове за постигане на целите в Брюксел, където те се събират и преразглеждат. Това позволява на администрацията на ЕС да следи дали неговите 27 членове се справят с поставените цели.

„Много съм доволна, че мога да представя нашия план за климата“, заяви Леоноре Гевеслер, министър на климата на Австрия.

Планът, представен с два месеца закъснение, предвижда намаляване наполовина на емисиите на страната до 2030 г. Според Гевеслер амбицията представя положителна перспектива за страната и ЕС.

Повечето страни пропуснаха крайния срок през юни 2024 г., като от петте най-големи замърсители в ЕС само Франция и Италия изпратиха своите планове. Германия, Полша и Испания тепърва ще трябва да го направят.

Германският план в момента се координира във федералното правителство и се очаква да бъде представен на Европейската комисия до края на лятото.

Междувременно говорител на Европейската комисия силно призова всички останали държави-членки да представят своите планове възможно най-скоро.

Комисията вече е повдигнала въпроса по спешност с министрите на държавите-членки на неофициални срещи на министерствата на околната среда и енергетиката през юли, но е готова да използва наличните правни възможности, за да гарантира съответствие със законодателството на ЕС. Това в крайна сметка може да доведе до изправяне на бавещите се държави в съда.

Имат ли значение NECP?

Дългосрочните планове на ЕС за климата не се очаква сами по себе си да намалят емисиите на CO2 и са просто съвкупност от планирани мерки и оценки.

NECP имат много важна цел – те сигнализират на световната общност какви действия в областта на климата предприема ЕС.

След като достатъчен брой планове стигнат до Брюксел, Комисията ще може да прецени дали блокът е на път да постигне целите си за климата в жилищния и транспортния сектори и да отправи искания за промени в политиката на ЕС в отделните държави.