07.12.2024

Само 42% от компаниите, задължени да докладват, са уверени в изпълнението на изискванията за CSRD

По-малко от половината компании, попадащи в обхвата на Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD) през настоящата година, са “напълно уверени” в способността си да изпълнят задълженията си за отчитане на устойчивостта. По скала от 1 до 5, измерваща тяхната увереност в успешното прилагане на CSRD, 30% от компаниите, от които се изисква да докладват за 2024 г., са се оценили на 3 или по-ниска оценка, а само 42% са съобщили, че са „напълно уверени“ От компаниите, от които се изисква да започнат да се отчитат през следващата година, само 14% заявяват, че са напълно уверени в успешното прилагане на CSRD. Това показва нов доклад на PwC, цитиран от esgtoday.com.

Повечето компании очакват отчитането на CSRD да има съществено въздействие върху техните компании в области, включително достъп до финансиране и задържане на служители. Въпреки че компаниите все още се подготвят своите за отчитане на CSRD, почти всички планират да инвестират в технологии и обучение, за да отговорят на новите си изисквания за отчитане на устойчивостта, установява проучването.

За целите на доклада са анкетирани 215 ръководители, включително главни изпълнителни директори, финансови директори, ИТ директори и главни директори по устойчивост в оперативни компании и участници на финансовите пазари, предимно в страните от Европейското икономическо пространство.

Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD)

CSRD е основна актуализация на Директивата на ЕС за нефинансово отчитане (NFRD), предишната рамка на ЕС за отчитане на устойчивостта, която значително разширява броя на компаниите, от които се изисква да предоставят оповестявания за устойчивост до над 50 000 от около 12 000. Въз основа на новите основни европейски стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS), CSRD въвежда по-подробни изисквания за отчитане на въздействието на компанията върху околната среда, човешките права и социалните стандарти и риска, свързан с устойчивостта.

CSRD влезе в сила от началото на 2024 г. за големи компании от обществен интерес с над 500 служители, като първите отчети ще бъдат издадени през 2025 г. След тях под обхвата ѝ попадат компании с повече от 250 служители или 50 милиона евро приходи, а година по-късно и МСП и компании извън ЕС с над 150 милиона евро приходи в ЕС, отчетени през 2029 г.

Проучването установява, че компаниите имат различна степен на готовност за докладване по CSRD, като само 4% са готови да публикуват доклада си за устойчивост, а 5% все още не са започнали прилагането на CSRD. 22% все още са на етап разбиране на концепцията и изискванията на CSRD, а 56% казват, че са напълно запознати с тях.

Липса на увереност от страна на бизнеса

Липсата на увереност на компаниите, че са подготвени да изпълнят изискванията на CSRD, съществува,  въпреки възприемането им на новите разпоредби като значително важни за техния бизнес. Според проучването повече от половината от респондентите, от които се изисква да докладват през 2024 г., очакват отчитането на CSRD да бъде от съществено значение за създаването на стойност за техните компании, като най-важните области на съществено въздействие са условията за финансиране за техните компании (отчетено от 47% от респондентите), задържане на служители (42%) и оценка на компанията (36%).

Освен това повече от 85% от респондентите съобщават, че вече използват или планират да използват данни за устойчивост от CSRD като съществен KPI за определяне на променливата компенсация за висши ръководители.

„CSRD е крайъгълният камък, позволяващ на Европа да изпълни Европейската зелена сделка, издигайки отчитането за устойчивост във времето до същото ниво на важност и строгост като финансовото отчитане. Директивата поставя устойчивостта в основата на бизнес моделите и операциите на компаниите, като ги подтиква да я интегрират в своите процеси на вземане на стратегически решения”, коментира Майкъл Хорват, ръководител на отдела за устойчивост в PwC Люксембург.

Най-големите предизвикателства за компаниите

Докладът също така оценява ключовите предизвикателства, очаквани от компаниите при обработката и управлението на увеличения обем информация за устойчивост, изисквана от CSRD, като установява, че компаниите, които трябва да се отчитат за 2024, са били по-загрижени за качеството и последователността на данните, отколкото тези, които се изисква да докладват само година по-късно, съответно 55% в сравнение с 24%. Втората група, състояща се от по-малки компании, е по-загрижена за ресурсните ограничения – 54%, в сравнение с 45% от компаниите, докладващи за 2024 г.

Повече от 90% от компаниите, които започват да отчитат 2024 или 2025 г. по CSRD, съобщават, че имат или планират да внедрят технологични решения за CSRD отчитане. В рамките на тези групи само 36% от компаниите с отчети за 2024 г. и 15% от компаниите с отчети за 2025 г. в момента разполагат с технология за нефинансово отчитане, установи проучването.

Всички компании, участващи в проучването, съобщиха, че са въвели или са в процес на разработване на програми за обучение, за да обучат персонала си относно изискванията за докладване на устойчивостта на CSRD. Също така повече от половината компании назначават 3 до 5 служители на пълен работен ден да работят по CSRD, а повече от 20% назначават между 6 и десет служители на пълен работен ден.

„Успешното внедряване на CSRD зависи от използването на усъвършенствани технологични решения, които могат ефективно да управляват и интегрират огромни количества данни за устойчивост. Въпреки че се очакват предизвикателства при поддържането на качеството и последователността на данните, изискванията за точно ESG отчитане в реално време представляват възможност за растеж. Компаниите трябва да инвестират в стабилно управление на данни и системи за отчитане, за да преодолеят тези препятствия”, казва Оливие Каре, ръководител на технологиите и трансформацията в PwC Люксембург.