Напускащата администрация на президента Джо Байдън пое ангажимент до 2035 г. САЩ да намалят своите емисии на парникови газове до между 61% и 66% под нивата от 2005 г. в актуализиран национално определен принос (NDC), представен на ООН, предава Евронюз. Вашингтон също потвърди подкрепата си за глобалното споразумение на срещата на върха за климата COP28 за „преход от изкопаеми горива“.
ЕС почти сигурно ще пропусне крайния срок през февруари. Комисарят по въпросите на климата Вопке Хукстра потвърди, че изпълнителната власт на ЕС няма да внесе своето вече закъсняло предложение за климатична цел до 2040 г. през първите 100 дни от втората администрация на Урсула фон дер Лайен.
Съществува също така голямо съмнение дали развиващите се страни ще изпълнят ангажиментите си навреме, след като срещата на върха COP29 в Баку миналия месец ги остави горчиво разочаровани от нивото на финансова подкрепа, която богатият свят е готов да предостави за техните енергийни преходи и адаптиране към климатичните промени.
От близо 200-те страни по Парижкото споразумение само Обединените арабски емирства, Бразилия и Швейцария вече са подали своите ангажименти за намаляване на емисиите през 2035 г., въпреки че премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър обяви в Баку водеща цел за 2035 г. от 81%.
Силна позиция
Вашингтон отбелязва, че САЩ спокойно са надхвърлили ангажимента си от намаляване на емисиите със 17% до 2020 г. и са в „силна позиция“ да постигнат целта си за намаляване с 50-52% под нивата от 2005 г. през 2030 г. От Белия дом също посочват, че това е било възможно, благодарение на Закона за двупартийната инфраструктура и Закон за намаляване на инфлацията.
Законодателството обещава стотици милиарди долари обществена подкрепа за чисти транспортни и енергийни технологии и подтикна ЕС да приеме Закон за нулева промишленост на фона на опасения от изоставане в глобалната надпревара за чисти технологии. И Вашингтон, и Брюксел, са напълно наясно с риска на Китай да поеме водеща роля.
Ангажиментът на САЩ обаче ще зависи до голяма степен от това какво прави Доналд Тръмп по време на втория си мандат като президент на САЩ. Някогашният строителен предприемач и телевизионна знаменитост обеща по време на предизборната си кампания да се оттегли от Парижкото споразумение за втори път и да не поставя пречки пред използването на изкопаеми горива.
Губернатори срещу Тръмп
В опит да ограничи степента, до която Тръмп може да отмени усилията за действия в областта на климата, Алиансът за климата на Съединените щати – номинално двупартийна, но по същество демократична група от губернатори на щати, създадена през 2017 г. по време на първото му президентство – публикува „допълнителна“ цел от 60% намаление на емисиите до 2035 г. В 24-те щата, представени от губернаторите, живеят 55% от населението на САЩ и представляват около 60% от икономическото им производство.