23.07.2024

САЩ финансира България с $1,5 млн. за проучване на енергиен коридор Изток-Запад

Договор между Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО ЕАД) за безвъзмездно финансиране на предпроектното проучване за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад бе подписан днес в Министерски съвет в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, министъра на енергетиката Владимир Малинов, посланика на САЩ в България Кенет Мертен и други официални лица, предава БТА.

Планира се инициираният от ЕСО проект да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Република Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия.

Подобряването на трансграничния преносен капацитет и възможността за обмен в реално време на енергията, произведена от възобновяеми източници в региона, е от ключово значение за ефективно оползотворяване на зелената енергия и изпълнение на целите, свързани с декарбонизация и зелена трансформация.

Договорът за безвъзмездно финансиране на стойност близо 1,5 млн. долара беше подписан от изпълнителните директори на ЕСО Ангелин Цачев и на Агенцията за търговия и развитие на САЩ Ено Т. Ебонг.

Изпълнението на проекта, ако предпроектното проучване покаже неговата жизнеспособност, следва да увеличи трансграничния капацитет на България с над 2000 мегавата на границите на България с участващите страни в коридора Изток-Запад.

„С навлизането на все повече ВЕИ в енергийния микс на страните от Югоизточна Европа е много важно да имаме бързо развитие на електроенергийната инфраструктура, която да даде възможност зелената енергия, произведена в страните от региона, да може да бъде споделяна и използвана ефективно. Срещите със системните оператори на Турция, Република Северна Македония, Албания, Черна гора, Косово, Сърбия и Румъния потвърдиха идеята ни за необходимост от изграждането на един такъв коридор“, посочи Ангелин Цачев.

Коридорът Изток-Запад тръгва от Турция, преминава през България, за да продължи към Република Северна Македония, Албания, Косово, Черна гора. Италия е последната дестинация, до която трябва да достигне трасето.

Предпроектното проучване, което ще се извърши от консултантската компания “Блек енд Вийч” (Black and Veatch) трябва да покаже жизнеспособността и необходимостта от изграждането на четири нови далекопровода, които да увеличат електропреносния капацитет към Румъния, Гърция, Турция и Република Северна Македония. В резултат ще се позволи присъединяването на повече ВЕИ към мрежата, посочи на свой ред Ено Т. Ебонг. Според ръководителката на Американската агенция за търговия и развитие енергийният преход на България означава изграждането на необходимата инфраструктура и засилване на регионалното енергийно сътрудничество посредством разширен капацитет за пренос на зелена енергия.

„От Американската агенция за търговия и развитие желаят да подкрепят и обновяването на ТЕЦ “София” и вече са в контакт със Столична община“, добави Ено Т. Ебонг.

Досега агенцията е финансирала повече от 50 дейности за обновяване в сферите на енергетиката, транспорта и телекомуникациите на България.

„Това ще бъде един много голям проект. Той ще включва осъвременяване на електропреносната система на България. Целта е да имаме все повече енергия от ВЕИ, по-модерна, по-сигурна електропреносна мрежа. Предпроектното проучване ще постави и основите на това да се открият все по-големи възможности за износ на енергия към Турция, Република Северна Македония, Гърция, Косово, Черна гора и вероятно до Италия“, заяви посланикът на САЩ в България Кенет Мертен.

Служебният енергиен министър Владимир Малинов определи днешното събитие като още един етап от ползотворното сътрудничество и развитие на отношенията между България и САЩ.

„В лицето на Американската агенция за търговия и развитие имаме надежден и пълноценен партньор, чиято експертиза и професионализъм са безспорен капитал за развитието на нашите отношения, проекти и за развитие на българската енергетика. С този проект, когато той бъде изпълнен, постигаме повишаване на енергийната сигурност не само на България, но и на целия регион. Той е и поредна ключова стъпка в процеса на трансформация на българската енергетика. Ще даде възможност за обмен в реално време на електрическа енергия между страните в региона, позволяващ стабилизиране на електроенергийните пазари. И не на последно място – възможност за пренос на зелена енергия от големи производствени мощности и подсигуряване на електроенергийната консумация в целия регион. Големи производствени мощности например могат да осигурят проекти в Каспийския регион и в Северна Африка“, заяви министър Малинов.

Ключово сътрудничество

За нашата страна това сътрудничество е ключово от гледна точка на приоритетите на страната ни в енергийната сфера и успешното осъществяване на зелената трансформация.

Това заяви служебният премиер Димитър Главчев, който участва в церемония по подписването на договор между Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО ЕАД) за безвъзмездно финансиране на предпроектното проучване за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад.

„Бих искал да благодаря на агенцията от името на българското правителство за безвъзмездната помощ. В рамките на предпроектното проучване ще бъде направен икономически и технически анализ на необходимостта от развитие на електропреносната мрежа и увеличаване на трансграничния капацитет на границите на България с Румъния, Гърция, Турция и Република Северна Македония. Ще даде възможност за ефективно оползотворяване на зелената енергия, произведена в региона и ще съдейства за успешното изпълнение на нашите приоритети, свързани с декарбонизацията на икономиката и Зелената сделка. В този контекст ще бъдат анализирани плановете за изграждане на две нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи у нас на язовирите Батак и Доспат и присъединяванията им към електропреносната мрежа. Всичко това е ключово за подобряване на електропреносната инфраструктура и енергийната сигурност в целия регион на Югоизточна Европа. Уверен съм, че ползотворното ни партньорство с Американската агенция за търговия и развитие ще се задълбочи и в други области на енергетиката от взаимен интерес. За нас ангажирането на институции от този ранг е лакмус за перспективността и устойчивото бъдеще на проектите, по които работим заедно“, каза Главчев.

Проектите за ПАВЕЦ на язовирите Доспат и Батак могат да се изпълнят за 4-5 години

При правилното им структуриране и полагане на необходимите усилия проектите за изграждане на ПАВЕЦ на язовирите Доспат и Батак могат да отнемат от 4 до 5 години. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

„Работим както с Американската агенция за търговия и развитие (USTDA), така и със Световната банка и Европейската инвестиционна банка за реализиране на нови проекти за съхранение на електроенергия. Един от тези проекти е развитието на язовирите Доспат и Батак и въвеждането обратно в експлоатация на ПАВЕЦ „Чаира“, уточни министър Малинов.

Той е категоричен, че без възможност за съхранение на електрическа енергия, крайният резултат няма да бъде видим за потребителите на електроенергия, за да могат те да се възползват от ниските производствени цени на зелената енергия от слънце и вятър.