Една от основните точки на защитата на тропическите гори на Амазонка – соевият мораториум – е подложен на безпрецедентен натиск от бразилски агробизнес организации, политици и световни търговски компании, предава Гардиън. Соята е една от най-широко отглежданите култури в Бразилия и представляваше огромна заплаха за обезлесяването на тропическите гори на Амазонка. През 2006 г. заинтересованите страни доброволно се съгласиха да наложат мораториум и вече да не я доставят от региона.
Доброволното споразумение обедини фермери, еколози и международни хранителни компании като Cargill и McDonald’s и реши, че всяко откриване на соя, засадена в площи, обезлесени след 2008 г., ще доведе до блокиране на фермата от веригите за доставки, независимо дали разчистването на земята е законно в Бразилия.
През изминалите 18 години мораториумът бе приветстван като успешен ход за опазването, който подобри репутацията на световните марки, даде възможност на производството на соя да се разшири значително без унищожаването на Амазонка и предотврати около 17 000 квадратни километра обезлесяване.
Но следващата седмица основната организация за соята – Бразилската асоциация на производителите на растителни масла (ABIOVE) – ще гласува за реформа, която според природозащитните групи ще намали нейната ефективност и ще постави в неудобно положение правителството на Луис Инасио Лула да Силва преди конференцията за климата COP30 следващата година в Белем.
Сдружението предлага промяна в начина на наблюдение на мораториума. Вместо да оценява цяла ферма, регламентът ще разбива анализа на ниво отделни полета, което ще позволи на производителите да избират кои области от земята им отговарят на изискванията.
„Въпреки целия натиск от различни заинтересовани страни, ABIOVE и нейните членове поддържат защитата на мораториума, като се стремят да посрещнат изискванията както на фермерите, така и на потребителите, включително предлагане на някои актуализации на текущия модел,“ се казва в изявления на асоциацията.
Проблемът е повече от екологичен
Но природозащитните групи предупреждават, че тази реформа ще създаде огромна вратичка и заплашиха да се оттеглят от мораториума.
„Въпросът е защо ръководството на ABIOVE държи на тази промяна, с която ще отслаби ангажиментите на своите компании-членки. Предложените промени за преминаване към система за мониторинг на ниво подферма ще позволят на земеделци да продават на едни компании от една част от своето производство и на други компании, без мораториум, от друга. Мониторингът на мораториума работи добре от 2008 г. насам. Ако не е нарушен, няма нужда от поправка“, заяви Дейвид Клиъри, глобален директор за земеделие в Nature Conservancy.
Според WWF всеки ход за прекратяване или отслабване на соевия мораториум може да отвори 1,1 милиона хектара гори за производство на соя и да тласне Амазонка по-близо до бедствена повратна точка и емитиране на 300 милиона тона CO2 от бъдещо обезлесяване.
„Това не е само екологичен проблем, а критичен икономически и репутационен риск за цялата бразилска соева индустрия. В допълнение, това може да доведе до увеличаване на спекулациите със земя, заграбването на земя и потенциален конфликт в региона“, подчертават от WWF.