Регионът на Южна Африка страда от екстремна суша, причинена от метеорологичния феномен Ел Ниньо. Въздействието му върху селскостопанския сезон 2023-24 г. е накарало около 56,8 милиона души да изпитват сериозни трудности при осигуряването на храна. Доклад на ActionAid установява, че в резултат на това много семейства са били принудени да омъжват дъщери в замяна на продоволствие, предава Евронюз.
„Време е да дадем приоритет на защитата на младите жени в лицето на опустошителните въздействия на продължаващата суша, предизвикана от Ел Ниньо“, настояха от благотворителната организация преди редовната среща на върха на държавните и правителствени ръководители на Южноафриканската общност за развитие (SADC).
Най-тежка суша от 100 години
Според Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (UNOCHA), това е най-тежката суша, която регионът на Южна Африка изпитва от 100 години. На срещата на върха на SADC изпълнителният секретар Елиас Магоси заяви, че около 68 милиона души, или 17% от населението на региона, сега се нуждае от помощ.
ActionAid документира как сушата е засегнала непропорционално младите жени и момичета, изостряйки съществуващите неравенства. Докладът „Намаляване на рисковете за закрила на младите жени в Южна Африка: Политически отговори на предизвиканите от суша кризи“ подчертава как с нарастването на продоволствената несигурност, икономическите затруднения и социалната нестабилност, младите жени са изправени пред повишен риск от насилие, експлоатация и маргинализация. Анализът също така призовава за спешната необходимост от защита и овластяване на младите жени в региона.
Момичетата в Южна Африка се омъжват за храна
Сушата попречи на икономическите възможности на много земеделски общности, което доведе до възприемане на негативни стратегии за оцеляване. Една от тях е тласкане на млади момичета към ранни и принудителни бракове.
ActionAid посочва, че в резултат на екстремните климатични условия, жените са станали по-уязвими на експлоатация и насилие. Организацията призовава за незабавни действия от страна на политиците за справяне с миграцията и разселването, насилието, основано на пол, здравето и храненето и прекъсването на образованието по време на кризи.
ActionAid призова лидерите на SADC да се придържат, да наблюдават и да докладват относно договорените принципи и разпоредби за равенство между половете и овластяване на жените, за да гарантират защитата на младите жени и момичета от кризи като суша.
„Преобладаващата ситуация в региона изисква цялостен анализ за въздействието на сушата върху жените и момичетата, което е от решаващо значение, за да се гарантира, че намесите на правителствата няма да пропуснат този проблем“, заяви Джой Мабенге, директор на ActionAid в Зимбабве.