03.08.2024

СЗО: Екстремните горещини убиват повече от 175 000 души годишно в Европа

Екстремните горещини убиват повече от 175 000 души годишно в Европа, обяви Световната здравна организация (СЗО), цитирана от Евронюз.

В световен мащаб е имало около 489 000 смъртни случая, свързани с горещината, всяка година между 2000 и 2019 г. Европа е най-бързо затоплящият се континент на Земята, на който се дължи голяма част от глобалните смъртни случаи.

Ужасната оценка на агенцията на ООН идва дни след призив за действие във връзка с екстремните горещини от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.

„Милиарди хора са изправени пред екстремна топлинна епидемия – изчезват под все по-смъртоносни горещи вълни, с температури, надхвърлящи 50 градуса по Целзий по целия свят. Екстремните горещини са новото ненормално. А причината са промените на климата, предизвикани от човека. Но добрата новина е, че можем да спасим животи и да ограничим въздействието на климатичните промени“, каза той.

Как екстремните горещини отнемат животи в Европа?

Температурите в Европа се повишават с около два пъти по-голямо от средното за света темпо.

„В целия регион, в неговите 53 държави, хората плащат крайната цена“, заявява регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Хенри П. Клуге.

От приблизително 489 000 души, които умират от екстремни горещини годишно, 176 040 (36%) са в Европа. Трите най-горещи години, регистрирани в Европа, са настъпили от 2020 г. насам, а 10-те най-горещи години са настъпили от 2007 г. насам. През последните 20 години се наблюдава 30-процентен скок на смъртността, свързана с горещините, като смъртните случаи се увеличават в почти всички държави. В резултат на това топлинният стрес е водещата причина за смърт, свързана с климата в Европа.

„Екстремните температури изострят хронични заболявания, включително сърдечно-съдови, респираторни и мозъчно-съдови заболявания, психично здраве и състояния, свързани с диабета“, обяснява д-р Клуге.

Екстремните горещини са проблем особено за възрастните хора, особено тези, които живеят сами. Освен това може да натовари допълнително бременните жени.

Как можем да се предпазим от екстремни горещини?

„Факт е, че неблагоприятните последици за здравето от горещото време са до голяма степен предотвратими чрез добри обществени здравни практики, така че ако сме по-добре подготвени за по-горещ регион, ще спасим много животи, както сега, така и в бъдеще“, казва д-р Клуге.

На национално ниво повече от 20 европейски държави имат планове за действие при екстремни горещини, за да помогнат на своите граждани да се адаптират към този смъртоносен аспект на изменението на климата.

СЗО обаче предупреждава, че трябва да се направи повече за защита на общностите. От своя Европейски център за околна среда и здраве в Бон, Германия, здравната агенция разработва актуализирани насоки за план за действие, за да помогне на правителствата да се подготвят.

Но има много лични действия, които можете да предприемете, за да се погрижите за себе си и близките си. Годишната кампания на СЗО #KeepCool очертава четири ключови начина:

  1. Пазете се от топлината: избягвайте да излизате и да извършвате напрегнати дейности през най-горещото време на деня. Стойте на сянка и не оставяйте деца и животни в паркирани превозни средства. Ако е необходимо и възможно, прекарвайте 2-3 часа от деня на хладно място, като супермаркет или кино.
  2. Поддържайте дома си хладен: използвайте нощния въздух, за да охладите дома си. Намалете топлинното натоварване във вашия дом или хотелска стая през деня, като използвате щори.
  3. Поддържайте тялото си хладно и хидратирано: носете леки и широки дрехи и леко спално бельо, вземайте хладни душове или вани и пийте редовно вода, като избягвате сладки, алкохолни или кофеинови напитки поради дехидратиращия им ефект върху тялото.
  4. Грижете се за себе си и за другите: проверете семейството, приятелите и съседите, особено възрастните хора, които прекарват голяма част от времето си сами.