22.09.2024

СМО: Глобалното затопляне вероятно ще достигне 3C до 2100 г.

Много е вероятно световната температура да се повиши с 3°C над прединдустриалните нива още през този век, се казва нов доклад на Световната метеорологична организация (СМО), цитиран от Евронюз.

Годишният анализ „Обединени в науката“ систематизира най-новите научни постижения в областта на климата с надеждата да ни насочи към по-безопасно бъдеще.

Това се случва, докато част от Централна Европа се бори със смъртоносни наводнения след бурята Борис, като Италия вече е в състояние на повишена тревога след масови евакуации в Полша, Чехия, Румъния и Австрия.

„Нуждаем се от спешни и амбициозни действия сега, за да подкрепим устойчивото развитие, действията в областта на климата и намаляването на риска от бедствия. Решенията, които вземаме днес, могат да бъдат разликата между бъдещ срив или пробив към един по-добър свят“, казва генералният секретар на СМО Селесте Сауло.

Въпреки обезпокоителната яснота на науката, докладът – съставен от консорциум от агенции на ООН, метеорологични организации и изследователски органи – предлага основание за надежда.

Ето някои от решенията:

Изкуственият интелект може да „революционизира“ прогнозата за времето

Докато светът се бори с екологичния потенциал и клопките на изкуствения интелект, СМО очертава една област, в която се налага: прогнозирането на времето.

Благодарение на бързия напредък AI и машинното обучение (ML) могат да направят умелото моделиране на времето по-бързо, по-евтино и по-достъпно за страните с по-ниски доходи, се казва в доклада.

Обучени за повторен анализ и набори от данни за наблюдение, AI/ML моделите могат потенциално да прогнозират опасни събития като тропически циклони или да правят по-дългосрочни прогнози за естествени явления като Ел Ниньо и Ла Ниня.

Необходимо е силно глобално управление, за да се гарантира, че AI и ML служат за общото благо, подчертават от СМО.

По-ясна картина от космоса

Големите крачки в космическите наблюдения на Земята предлагат „огромни възможности“ за бъдещето, се казва в доклада.

Наблюденията с висока разделителна способност и висока честота са от решаващо значение за ефективно прогнозиране на времето, прогнозиране на климата и мониторинг на околната среда.

Сътрудничеството е от ключово значение тук, така че публично-частните партньорства да обслужват и глобални цели, но и да запълнят празнините в данните относно океана, климата, аерозолните и хидроложките променливи и криосферата.

Дигиталните близнаци, VR и метавселената

Докладът подчертава друга обещаваща част от нашия дигитален свят: завладяващи технологии като цифрови близнаци, виртуална реалност и метавселената.

Цифровите близнаци са виртуално представяне на система от реалния свят, с всички точни точки от данни, за да се тества как реалността би реагирала в дадена ситуация. Метавселената обединява виртуални светове в „интегративна система“, която предоставя завладяващи изживявания.

Може да е трудно да се замислите, но приложенията са широкообхватни: от симулиране на наводнения и суши до прогнозиране на воден поток и деградация на земята. Тези технологии могат да помогнат на експертите да вземат по-добре информирани решения.

Трансдисциплинарните подходи водят до по-добри решения за климата

Въпреки тези вълнуващи възможности за технологиите за справяне с изменението на климата, намаляването на риска от бедствия и устойчивото развитие, докладът подчертава, че тези глобални предизвикателства не могат да бъдат решени само с един вид знание.

Вместо това, той подчертава необходимостта от „трансдисциплинарен подход“, при който различни участници, включително учени, политици, местни общности и групи на гражданското общество съвместно създават решения заедно.

Ангажирането на тези заинтересовани страни от самото начало и оформянето на решения спрямо местния контекст е ключът към успеха.

Системи за ранно предупреждение

Както генералният секретар на ООН Антониу Гутериш многократно е призовавал, системите за ранно предупреждение за множество опасности (MHEWS) са от решаващо значение за спасяването на животи.

Доказателствата показват, че свързаната с бедствия смъртност в страни с ограничено до умерено покритие на MHEWS е почти шест пъти по-висока от тези със значително до цялостно покритие, заявяват от СМО.

Повече от половината държави в света вече са защитени от такива системи, но остават значителни пропуски. AI също трябва да играе роля тук, се казва в доклада.

Защо действията по климата са толкова жизненоважни?

Прегледът на климатичната криза трябва да бъде достатъчен стимул за действие, предполага докладът.

Въздействието на изменението на климата и екстремните метеорологични условия обръщат напредъка в развитието и заплашват благосъстоянието на хората и планетата.

Съгласно настоящите политики докладът дава две трети вероятност от глобално затопляне с 3°C над прединдустриалната ера до 2100 г.

Необходими са спешни действия за предотвратяване на най-катастрофалните сценарии. За да се ограничи глобалното затопляне до под 2°C или 1,5°C, глобалните емисии на парникови газове през 2030 г. трябва да бъдат намалени съответно с 28 процента или 42 процента от нивата, предвидени от настоящите политики.