05.11.2024

Страните не успяха да се разберат за финансирането на околната среда на COP 16

Богатите нации не успяха да постигнат споразумение и не стана ясно колко са готови да платят за опазване на природата по света. Вместо това, те изместиха фокуса на двуседмичната среща на върха на ООН за биоразнообразието към дискусии за частни пари, запълващи недостига на финансиране, предаде reuters.com.

Страните не успяха да се разберат на преговорите в Колумбия как ще мобилизират 200 милиарда долара годишно за финансиране на опазването на природата до 2030 г., включително 30 милиарда долара, които ще дойдат директно от богатите нации. Тези пари, обещани преди две години като част от забележителното глобално рамково споразумение за биоразнообразие Кунмин-Монреал, са предназначени за финансиране на дейности, които насърчават природата, като устойчиво земеделие или патрулиране на резервати за диви животни.

Държавите не успяха да постигнат консенсус, тъй като разговорите се проточиха след планирания край на срещата в петък, по време на която десетки делегации заминаха. До поименната проверка в събота сутринта вече нямаше кворум сред близо 200-те нации за приемане на споразумение, което принуди организаторите внезапно да прекратят срещата.

„Аз съм едновременно натъжен и ядосан от липсата на резултат от COP16. Страхотното в дискусиите за финансиране на природата е, че обсъжданите числа вече са нищожни“, каза Шилпс Гаутам, главен изпълнителен директор на фирмата за финансиране на проекти Opna.

Малко пари от богатите нации

Дори преди преговорите да се провалят, развитите нации бяха сигнализирали за нежелание да предложат големи суми пари. Европейските правителства, включително Германия и Холандия, намалиха бюджетите си за чуждестранна помощ през последната година, Франция и Обединеното кралство също ги съкращават.

Правителствените пари за развитие, специално насочени към опазването на природата в чужбина, са паднали до 3,8 милиарда долара през 2022 г. в сравнение с 4,6 милиарда долара през 2015 г., според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

На COP16 генералният секретар на ООН Антонио Гутериш поиска държавите да направят значителни нови вноски в Глобалния рамков фонд за биоразнообразие. Но отговорът от тях бе заглушен. Нациите обещаха 163 милиона долара вноски във фонда, с което общите вноски достигнаха приблизително 400 милиона долара – далеч от голям принос към целта от 30 милиарда долара от нациите до 2030 г.

Съединените щати, които не са страна по Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, нямат участие.

„Публичните пари вече са привлечени толкова, колкото е възможно. Сега трябва да търсим други източници на финансиране“, каза Флорика Финк-Хойер, генерален директор на Европейския съюз по околната среда, пред репортери на срещата на върха.

Що се отнася до преследването на частния капитал, делегатите на срещата на върха COP16 се съгласиха с план за таксуване на фармацевтичните и други компании за използването им на генетична информация в изследването и разработването на нови търговски продукти. Експерти изчисляват, че планът може да генерира около 1 милиард долара годишно, но това не покрива милиардите, необходими за спиране на колапса на екосистеми, като тропическите гори на Амазонка или кораловите рифове.

Нарушаване на климатичните цикли

Човешките дейности като земеделие, минно дело и градско развитие все повече тласкат природата към криза, като около 1 милион растителни и животински видове се смятат за изложени на риск от изчезване. Изменението на климата, резултат от изгарянето на изкопаеми горива, също допринася за природните неволи чрез повишаване на температурите и нарушаване на климатичните цикли.

Държавите ще се срещнат отново в Азербайджан следващата седмица за срещата на върха на ООН за климата COP29, която отново ще бъде фокусирана върху острата нужда от финансиране от страна на богатите нации на техните по-бедни колеги, за да се помогне за покриване на климатичните разходи.