Замбия преживява най-лошите си прекъсвания на електричеството в историята си поради тежка суша. Именно сушата остави ключовия язовир Кариба без достатъчно вода и без да може да задвижи своите водноелектрически турбини, предава Евронюз.
Кариба е най-голямото изкуствено езеро в света по обем и се намира на 200 километра южно от столицата на Замбия Лусака, на границата със Зимбабве. Масивната язовирна стена е построена през 50-те години на миналия век, когато повече от 80 работници загиват по време на строителството. Проектът имаше за цел да революционизира енергийните доставки на страните в региона чрез улавяне на водата на река Замбези и осигуряване на безкраен запас от възобновяема водноелектрическа енергия.
Това вече не е така, тъй като месеците на суша, причинени от естествения метеорологичен модел Ел Ниньо и влошени от глобалното затопляне, поставиха водноелектрическата централа на Замбия на ръба на пълното спиране за първи път.
През март тази година Замбия обяви извънредно положение заради продължителната суша. По това време президентът Хакаинде Хичилема каза, че липсата на вода е унищожила около 1 милион от 2,2 милиона хектара, засети с основната реколта за страната – царевица.
„Тази суша има опустошителни последици за много сектори като селското стопанство, наличието на вода и енергоснабдяването, рискувайки нашата национална продоволствена сигурност и поминъка на милиони хора“, заяви Хичилема.
Някои остават с дни без електричество
Замбия разчита на Кариба за повече от 80 процента от националните си доставки на електроенергия и резултатът е, че замбийците имат едва няколко часа енергия на ден в най-добрите моменти. Често райони остават без електричество с дни.
Нивото на водата е толкова ниско, че само една от шестте турбини от страната на язовира в Замбия може да работи, намалявайки производството до по-малко от 10% от нормалната мощност.
“Енергийната криза е по-голям удар върху икономиката и битката с бедността, отколкото блокирането по време на пандемията COVID-19”, каза президентът на Замбийската асоциация на производителите Ашу Сагар.
Африка е най-уязвимият континент от екстремните климатични условия
Африка допринася най-малко за глобалното затопляне, но е най-уязвимият континент към екстремни метеорологични явления и изменение на климата, тъй като бедните страни не могат да поемат високите финансови разходи за адаптиране. Тазгодишната суша в южната част е най-лошата от десетилетия, изсуши реколтата и остави милиони гладни, което накара Замбия и други държави вече да обявят национално бедствие и да поискат помощ.
Има ли надеждни източници на електричество?
Водноелектрическата енергия представлява 17% от производството на енергия в Африка, но тази цифра се очаква да нарасне до 23% до 2040 г., според Международната агенция по енергетика.
Замбия не е единствената страна, на която водноелектрическата енергия съставлява над 80% от енергийния микс. Подобна е ситуацията и в Мозамбик, Малави, Уганда, Етиопия и Конго. Експертите обаче предупреждават, че положението може да стане още по-ненадеждно.
„Екстремните метеорологични условия, включително продължителните засушавания, показват ясно, че прекомерното разчитане на хидроелектрическа енергия вече не е устойчиво“, казва Карлос Лопес, професор в Университета на Кейптаун в Южна Африка.
Правителството на Замбия призова хората и бизнеса да заложат на слънчевата енергия. Но много замбийци не могат да си позволят технологията, докато самото правителство се обърна към по-обичайните, но замърсяващи дизелови генератори за временно захранване на болници и други сгради.
Властта също така обяви, че ще увеличи електроенергията си от централи, работещи с въглища, поради необходимост. Съседно Зимбабве също е загубило голяма част от производството на електричество от Кариба и прекъсванията на тока там също са чести. Страната обаче получава по-голям дял от енергията си от въглищни централи.