Устройствата, захранвани с телесна топлина, са една стъпка по-близо до реалността след последния научен пробив, съобщава Евронюз. Изследователите тестват тази алтернатива от известно време заради непрестанната нужда от батерии в нашия електрифициран свят – и натискът върху планетарните ресурси, който тя носи. Оказва се, че хората имат потенциала да бъдат устойчиви източници на енергия за преносима електроника.
Разбира се, съществуват и някои проблеми. Един от тях е как да направим тези преносими устройства достатъчно гъвкави. Учени от Куинсландския технологичен университет (QUT) в Австралия са се справили с това, като са разработили нов, ултратънък, гъвкав филм, който ги прави удобни и ефективни.
Как работят преносимите термоелектрически устройства?
„Гъвкавите термоелектрически устройства могат да се носят удобно върху кожата, където те ефективно превръщат температурната разлика между човешкото тяло и околния въздух в електричество. Предизвикателства като ограничена гъвкавост, сложно производство, високи разходи и недостатъчна производителност досега пречиха на тези устройства да достигнат търговски мащаб“, обяснява водещият автор на ново проучване професор Уинай Чен.
Повечето термоелектрически прототипи са изградени с бисмутов телурид: полупроводник, който е много подходящ за преобразуване на топлина в електричество за приложения с ниска мощност като сърдечен ритъм, температура или монитори за движение. Екипът от QUT направи крачка напред, като използва малки кристали, известни като „наносвързващи вещества“, които образуват последователен слой от листове бисмутов телурид.
„Създадохме филм с размер А4 за печат с рекордно висока термоелектрическа производителност, изключителна гъвкавост, мащабируемост и ниска цена, което го прави един от най-добрите налични гъвкави термоелектрически устройства“, казва професор Чен.
За това е използван „солвотермален синтез“: техника, която образува нанокристали в разтворител при висока температура и налягане. След това филмът е бил отпечатан със ситопечат, което позволява мащабно производство, преди да бъде нагрят до почти точката на топене, за да се свържат частиците заедно.
Чен и екипът на QUT предвиждат широка гама от възможности за технологията. Освен че проправя пътя за преносими устройства, като смарт часовници, той може да се използва и за охлаждане на електронни чипове – монтиране в тесни пространства като смартфони и компютри, за да им помогне да работят по-ефективно.