03.12.2024

ТЕЦ „Марица Изток 3“ ще заработи от Нова година

Неработещият ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ ще заработи с два от блоковете си от 1 януари 2025 г. Това съобщи пред bTV служебният енергиен министър Владимир Малинов, като подчерта, че решението централата да се върне на пазара е чисто търговско. За да се случи това на работа ще бъдат върнати между 140 и 150 души, като вече разговорите с тях са започнали.

В началото на тази година дългосрочният договор на ТЕЦ „Марица Изток 3“ с държавата за закупуване на енергия изтече. Това наложи излизането на свободния пазар на електроенергия. Там обаче цената рядко беше достатъчно висока, за да може централата да генерира печалба. Към онзи момент, по данни на директора Васил Щонов, в ТЕЦ-а са работели 450 човека. Почти всички бяха освободени в няколко вълни съкращения.

„Въглищните мощности се включват отново, за да покрият допълнителни нужди от производство на електроенергия в зимните месеци. Очаквам цените на тока след януари да са достатъчно високи, за да излезе сметката на централата. През лятото, в пиковите моменти на потребление, цените не бяха достатъчно високи, за да си струва ТЕЦ-ът да запали блоковете си“, обясни министър Малинов.

Служебният министър отново повтори, че като дългосрочно решение, от 1 юли 2025 г., държавата иска да увеличи дела си във въглищната централа. Според Малинов това ще се случи или през Националната електрическа компания (НЕК), която сега притежава 27% дял в капитала, или през друго държавно енергийно дружество.

Малинов обаче не даде конкретен отговор на въпроса какво ще е бъдещето на работещите в комплекса „Марица изток“, а само отбелязва, че предстоят нови проекти и че

„човешкият потенциал е най-голямото богатство, с което България разполага и всички заети в Маришкия басейн и в електропроизводството трябва да бъдат запазени“.

По думите му планове за нови инвестиции в комплекса има, но те са по Плана за възстановяване и устойчивост, който в момента е в задънена улица. Като втори вариант  Малинов вижда Модернизационния фонд като обясни, че ресорното ведомство е провело обществено обсъждане на няколко проекта по него, които предвижда следващата седмица да внесе за одобрение от Министерския съвет.

„Говорим за един сериозен ресурс, който да задвижи отново и да даде допълнителен тласък на българската енергетика, не само на държавната, но и на частната. Над 550 млн. евро от МФ ще бъдат предоставени безвъзмездно за енергийни проекти“, каза Малинов.

България има възможност да покрие изцяло потреблението на природен газ

Служебният министър на енергетиката коментира и утвърдената от Комисията за енергийно и водно регулиране цена на природния газ за декември в размер на 75,89 лв. за мегаватчас

„Тенденцията винаги е през отоплителния сезон цените на природния газ да се повишават. Съгласно регулаторната рамка, регулаторът одобри повишение на цените, на които „Булгаргаз“ ще продава природния газ на неговите регулирани клиенти за месец декември. Защото световните пазари и световните тенденции, които ние следваме, вървят нагоре. Добрата новина е, че България е осигурена с природен газ. Хранилището в началото на ноември беше запълнено на 100%. Към днешна дата е на 92%, което означава, че имаме 500 млн. кубически метра. Цената в България ще бъде с минимум 11 лв. по-евтина от всички средноевропейски цени за декември“, каза още Малинов.

Той увери, че страната ни има възможност да покрие изцяло потреблението на природен газ.

„Да, цените могат да вървят нагоре. Следим всички процеси. Както знаете, в служебното правителство предприехме мерки за компенсиране на високите цени на природния газ, който беше съхранен в Чирен. Ако има такава необходимост, ще анализираме пазара и ще реагираме адекватно“, гарантира Малинов.

Отменят водния режим в Плевен и Ловеч

Водният режим в Плевен и Ловеч се отменя. Това стана ясно в Плевен, където служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров се срещна с ръководството на общината, предаде БНР. Падналите количества дъжд и натрупалия сняг в Стара планина са достатъчни за водоснабдяването към момента. Екоминистърът бе категоричен, че за да се реши в дългосрочен план проблемът с водата в Плевен, трябва да бъде ремонтирана водопреносната мрежа.

“Най-сухият период във високопланинските региони е месец февруари, когато всичко замръзва и въпреки че сега падна сняг – около 20 сантиметра, и облекчи положението на плевенчани, захранването на резервните водоснабдителни групи може само да облекчи режима, но не и да го реши. Ремонтът на водопреносната система е абсолютно наложителен”, посочи министър Димитров.