22.11.2024

Три европейския държави начело в Индекса за ефективност на изменението на климата

Дания, Нидерландия и Обединеното кралство са лидери в годишната класация на климатичните показатели, оповестена на COP29, съобщава Евронюз.

Индексът за ефективност на изменението на климата (CCPI) оценява 63 държави плюс Европейския съюз, които са колективно отговорни за 90% от глобалните емисии. Класацията на Germanwatch, NewClimate Institute и CAN International разглежда напредъка, постигнат от най-големите замърсители по отношение на емисиите, възобновяемите енергийни източници и климатичната политика.

Авторите на индекса демонстративно посочват, че политиките на нито една страна не са били достойни за първите три места. Дания е най-високо класираната държава на четвърто място като единствената нация, постигнала висока оценка за своята политика в областта на климата.

Следва Нидерландия на пето място – въпреки че авторите на CCPI отбелязват, че новото правителство на страната не предвещава нищо добро за политиката в областта на климата.

Шеста в тазгодишната класация е Великобритания. Страната взе решение за постепенното спиране на въглищата.

България е на 50-а позиция в класацията.

Твърде много държави все още се придържат към изкопаемите горива

CCPI показва, че възобновяемата енергия напредва бързо в почти всяка страна с високи емисии. Твърде много държави обаче все още се придържат към удължаване на бизнес модела за изкопаеми горива, особено за газ.

Най-големите източници на емисии в света, Китай и САЩ, са класирани много назад. От нациите от Г-20, на които се падат 75% от световните емисии на парникови газове, само Обединеното кралство и Индия са с високи резултати.

„Една очевиден факт, който излиза от CCPI, е, че прогресивните цели, съчетани с политики, наистина са основата, върху която страните могат да преминат от изкопаеми горива към възобновяема енергия. Това, съчетано с най-високи нива на енергийна ефективност, намаляване на емисиите на парникови газове би осигурило по-чисти, по-достъпни гъвкави енергийни системи“, заяви Джанет Милонго, старши мениджър за енергиен преход в Climate Action Network International.

Според Ян Бурк от Germanwatch, автор на CCPI, има основателна причина Дания да е класиране най-напред в индекса.

„Скандинавската страна е наистина добра, когато става въпрос за стабилна и всеобхватна политика в областта на климата. Дания успя да намали емисиите си с близо 60% от 1990 г. насам, има силни цели и добро внедряване на възобновяеми източници“, посочи Бурк.

Как се представиха държавите-членки на ЕС по отношение на климата?

С Дания и Нидерландия на върха на класацията, ЕС като цяло е в горната среда на индекса.

Има 16 държави от ЕС сред високо и средно представилите се и – за разлика от предишните издания – няма държави членки с обща много ниска оценка.

Блокът се смъкна с едно място надолу в класацията, но постигна голям напредък в опазването на климата – стимулиран от Зелената сделка. Мерките обаче все още не представляват справедлив дял от глобалните съкращения на емисиите на парникови газове.

Съавторът на CCPI, професор Никлас Хьоне от NewClimate Institute, казва, че „сега се нуждаем от силно лидерство от ЕС и неговите държави-членки, особено с новоизбрания президент на САЩ Тръмп“.

Авторите на индекса призоваха блока да изпълни ангажиментите за постепенно премахване на субсидиите за петрол и газ до 2025 г. и да спре финансирането на изкопаеми горива.

Има някои отделни държави от ЕС, които също са се преместили надолу в класацията. Германия, най-голямата икономика в блока, в момента е с две места по-назад.

„Въпреки че е постигнат значителен напредък във възобновяемите енергийни източници, политическото бездействие в транспортния и строителния сектор все още води до високи емисии. Действията в областта на климата в Германия и ЕС не трябва да се оставят настрана от текущите глобални политически събития, особено във финансирането на климата“, каза съавторът на CCPI Теа Улих.

Тревожни тенденции

Милонго изтъкна на COP29, че „неслучайно“ страните с най-лоши резултати в класацията са най-големите производители на изкопаеми горива. Иран, Саудитска Арабия, ОАЕ и Русия – всички големи производители на петрол и газ – се нареждат на дъното.

Според Бурк все още има огромна съпротива от страна на лобито за изкопаеми горива по отношение на възобновяемите енергийни източници.

Най-големият генератор на емисии в света Китай се нарежда на 55-то място в CCPI въпреки обещаващите планове, тенденции и мерки за зелен преход. Това е така, защото страната остава силно зависима от въглищата и няма достатъчно цели за климата. Китай обаче преживява безпрецедентен бум на възобновяемите енергийни източници и емисиите изглежда почти са достигнали своя връх.

Друга тревожна тенденция от индекса е енергийната несправедливост.

„Неприемливо е Нидерландия например да има инсталирана повече слънчева енергия от цяла Африка. Изоставянето на който и да е народ или държава в прехода води до несправедливост и осуетява постигането на глобалните цели. Публичното безвъзмездно финансиране е от решаващо значение за осигуряване на бърз, справедлив и справедлив преход към възобновяеми енергийни източници за всички“, посочва Милонго.