02.10.2024

Успешна ли беше Седмицата на климата в Ню Йорк?

Борбата срещу изменението на климата имаше централно място по време на Седмицата на климата в Ню Йорк и Общото събрание на ООН, които се проведоха съвместно, предава Евронюз. Събитията бяха част от подготовката за COP29, годишната конференция на ООН за климата, която тази година ще се състои през ноември в Баку, Азербайджан.

Модерирана от организацията с нестопанска цел Climate Group, темата на Climate Week 2024 „Време е“ постави фокуса директно върху осигуряването на справедлив преход, който гарантира, че ползите от действията в областта на климата се усещат от всички.

Цената на бездействието в областта на климата

Големите компании бяха призовани да претеглят краткосрочната икономическа печалба спрямо дългосрочната устойчивост. Обществената цена на бездействието в областта на климата също трябва да ръководи държавното регулиране на индустриите, казаха ораторите.

„Две трети от работниците са засегнати от екстремни горещини – има разходи, свързани с това. Това, което е необходимо, е превръщането на научните числа във въздействие върху обществото. Трябва да използваме тези цифри, за да убедим другите заинтересовани страни, че бездействието ще струва твърде скъпо“, заяви професор Селесте Сауло, генерален секретар на Световната метеорологична организация (СМО).

Програми за стимулиране като Зелената сделка на ЕС и Закона за намаляване на инфлацията (IRA) на САЩ са стъпка в правилната посока.

„Откакто президентът на САЩ Джо Байдън встъпи в длъжност, частни компании обявиха повече от 425 милиарда долара за нови проекти за чиста енергия. Повече от 270 милиарда долара от тях бяха обявени след IRA, създавайки повече от 330 000 добре платени работни места. Миналата година работните места за чиста енергия нараснаха два пъти по-бързо от нормалните работни места в икономиката“, посочи Джон Подеста, старши съветник по международната климатична политика на президента на Съединените щати.

„Предприятията се нуждаят от последователност, за да могат да вземат дългосрочни инвестиционни решения“, каза Уил Джаксън-Мур, глобален лидер по устойчивост в PwC.

Финансиране на загуби и щети за развиващите се страни

Държавите, които допринасят най-малко за изменението на климата, все още носят основната тежест от него и ораторите на Седмицата на климата призоваха средствата за загуби и щети да бъдат приоритетни.

„Дипломацията е добра, но не води доникъде. Фондът за загуби и щети не е финансиран и не е правилно създаден. Могат ли държави да бъдат държани отговорни за ескалирането на климатичната криза? Готов съм да отида в Хага и да се боря за този казус“, каза Лео Пиндер, главен прокурор и министър по правните въпроси на Бахамските острови.

Споделяйки прякото въздействие на затоплянето на океаните върху неговата островна нация, Пиндер добави:

„Рибните ни запаси се изчерпват. Това оказва голямо влияние върху бахамците, които сега нямат търговия. Трябва ли да ги преквалифицираме? Това е узаконена трагедия. По-големите държави пренебрегват и не се интересуват от нашия проблем.”

Американският сенатор Брайън Шац от Хаваите също се изказа решително относно загубите и щетите, като каза, че получателите на средства трябва да имат правомощието да избират как да ги харчат.

„Каква въсщност е целта на фонда за загуби и щети? Ние постоянно трябва да помагаме на хората, а не да създадем конкретен казус и да го обявим за успешен“, смята той.

Трябва ли компаниите за изкопаеми горива да плащат за щетите, причинени от климата?

Един от начините за финансиране на загубите и щетите и зеления преход в страните с ниски доходи би бил да се следва принципът „замърсителят плаща“, твърдяха някои оратори.

„Размерът на субсидиите, получени от компаниите за изкопаеми горива за една година, беше 7 трилиона долара. Това би осигурило нуждите на развиващите се страни да плащат на три години за инвестиции във връзка с изменението на климата“, каза Лорънс Бретън, управляващ директор на Европейската фондация за климата.

„Това трябва да е основата – замърсителите трябва да са тези, които плащат“, съгласи се и сенатор Шац.

Наред с това, глобалният ръководител на възобновяемата енергия за KPMG в Ирландия Майк Хейс призова за „глобално нулиране“ на енергийните системи.

„Трябва да говорим за положителното – което е увеличаване на възобновяемите енергийни източници вместо постепенно премахване на изкопаемите горива. Трябва също така да помислим как публичното и частното могат да работят заедно – мрежата трябва да бъде публичен актив“, заяви той.

AI не е решението, но със сигурност може да помогне

Ролята на технологиите в борбата с изменението на климата също беше гореща тема по време на Седмицата на климата.

„Трябва да започнем да мислим как изкуственият интелект може да ни помогне да ускорим прехода и да разберем механиката на развитието на възобновяемите енергийни източници. AI може да помогне при избора на място, доставката с възобновяеми опции и да направи целия процес много по-бърз. Това не е тайната съставка в рецептата, но със сигурност може да помогне и вероятно ще бъде централна тема за KPMG на COP“, каза още Хейс.

AI може да се използва и за оценка дали усилията за опазване на околната среда са ефективни. Блеър Суидин, глобален ръководител на устойчивостта в Meta, сподели как техният AI модел, разработен с Института за световни ресурси, може да измери височината на всяко дърво в света.

„Това може да се използва за валидиране на усилията за повторно залесяване и проекти за въглеродни кредити“, обясни той.

Говорейки за въглеродния отпечатък на AI и центровете за данни, той каза, че технологията може дори да бъде част от решението.

„Прилагането на AI може да намали въглеродния отпечатък в нашите центрове за данни с 40 процента“, добави Суидин.