30.10.2024

Фалшиви акаунти в социалните медии популяризират Азербайджан преди COP29

Множество очевидно фалшиви акаунти в социалните медии популяризират домакинството на Азербайджан на срещата на върха за климата COP29, посочва ново разследване, цитирано от Гардиън.

Акаунтите са създадени предимно след юли, когато седем от първите 10 най-ангажирани публикации (б.р. – ангажираност: кликване на линк, отваряне на пост, споделяне, коментиране, харесване или друга реакция), използващи хаштагове #COP29 и #COP29Azerbaijan, бяха критични към ролята на Азербайджан в конфликта с Армения. До септември това се промени, като всички 10 най-ангажирани публикации идваха от официалния акаунт на COP29 в Азербайджан.

От организацията Global Witness, която извърши анализа, казват, че изкуственото раздуване на обхвата на държавните постове заглушава независимите критики към резултатите на страната по отношение на климатичната криза и репресиите срещу човешките права.

Правителството на Азербайджан ще домакинства срещата на върха на ООН за климата, която започва на 11 ноември и където нациите ще се опитат да осигурят спешни съкращения в изгарянето на изкопаеми горива, които според учените са наложителни, за да се избегнат най-разрушителните въздействия от срива на климата.

Азербайджан разполага със значителни запаси от изкопаеми горива и възнамерява да увеличи производството на газ с 50% през следващото десетилетие.

Последната среща на върха за климата, COP28, също се проведе в петролна държава, Обединените арабски емирства. В навечерието на тази конференция армия от фалшиви акаунти в социалните медии рекламираха и защитаваха ОАЕ. Държавите не успяха да се съгласят да „премахнат постепенно“ изкопаемите горива на COP28, както мнозина искаха, вместо това избраха по-слабата амбиция за „преход от изкопаеми горива“.

„На Азербайджан предстои домакинството на най-важното климатично събитие за годината. Изключително важно е да има място за истинска дискусия за това какво трябва да направят правителствата, за да се справят с извънредната климатична ситуация. И все пак мрежа от привидно неавтентични акаунти заменят основателната критика с цветуща позитивност. Лекотата, с която тези акаунти успяха да повлияят на онлайн диалога, е тревожна, особено след като X умишлено намали капацитета на своите екипи за доверие и безопасност“, казва Ава Лий от Global Witness.

Подозрителни акаунти

Анализът на Global Witness разкри 71 подозрителни акаунта на X. Всички с изключение на шест са създадени след месец май. Всички споделят банери и изображения на профили, свързани с природата, често цветя или дървета, а някои акаунти използват точно едни и същи изображения.

Повече от половината от публикациите им през септември са използвали таговете #COP29 или #COP29Azerbaijan и 70% от техните споделяния са били на официални публикации на COP29 в Азербайджан или други официални публикации на правителството, партията или политиката на Азербайджан. Акаунтите също са били част от мрежа, като повечето са свързани с най-малко шест други подозрителни акаунта.

Анализът на публикации от първите 16 идентифицирани акаунта показа, че на 1 октомври 12 от акаунтите са публикувани един след друг в последователност, което предполага, че акаунтите са били контролирани от един човек, който е влизал във всеки акаунт. Всички тези доказателства предполагат, че акаунтите са фалшиви, въпреки че остава възможно някои да са автентични.

Други 111 акаунта бяха идентифицирани като публикуващи в подкрепа на служители на COP29 в Азербайджан по същия начин, но без да споделят изображения с природна тема.

По време на публикуването някои от акаунтите бяха спрени, като публикациите бяха заменени от съобщение, гласящо: „X спира акаунти, които нарушават правилата на платформата.“ Други акаунти бяха временно ограничени поради някаква необичайна дейност от този акаунт.

„Ние вече сме работили върху по-голямата част от акаунтите, които са отбелязани в този доклад. Нашите екипи за безопасност работят непрекъснато, за да осуетят координирано неавтентично поведение“, заяви говорител на Х.

Азербайджан има досие за използване на неавтентични акаунти в социалните медии, което беше подчертано от собственика на Facebook Мета през април 2022 г.

Тогава Мета съобщи:

„Прекъснахме сложна мрежа в Азербайджан, която участваше както в кибершпионаж, така и в координирано неавтентично поведение. Той беше насочен предимно към хора от Азербайджан, включително демократични активисти, опозиция, журналисти и правителствени критици в чужбина. Тази кампания беше плодотворна, но с ниска сложност и беше управлявана от азерското министерство на вътрешните работи.“