Жан Матийо Тевено е представител по въпросите на климата за European Coordination Via Campesina (ECVC) – конфедерация от синдикати, представляващи дребни фермери. Той работи с правителства и институции за укрепване на екологичните политики, като същевременно подкрепя производителите.
„Фермерите не са против еколозите, всъщност е точно обратното – искаме наистина високи екологични стандарти в Европа. Като фермери, ние сме първите засегнати от изменението на климата. Ние сме и първите хора, засегнати от пестициди – фермерите умират от рак поради това“, казва Тевено пред Евронюз.
Той е убеден, че е необходима системна промяна, за да се постигне промяна в наложената визия, че фермерите всъщност са против прилаганите и обсъждани мерки в селското стопанство.
Фермери срещу еколози: „Манипулация“ от агроиндустрията?
В началото на тази година европейските фермери излязоха на протести, които разтърсиха Европа. Според Тевено мотивацията им е била скрита.
„Имаше едно фалшиво противопоставяне между еколозите от градовете и селските фермери. Смятаме, че това е манипулация – това е голямата индустрия, която се опитва да накара фермерите и еколозите да са във вражески лагери, докато истинският проблем е самата индустрия“, казва Тевено.
Вместо да протестират срещу зелените политики, дребните фермери изискваха справедливи приходи за продукцията си, продължава той. В повечето страни от ЕС средният доход на фермерите – включително субсидиите – е около половината от този на останалите граждани, според данни на ECVC. Но Тевено настоява, че лобистите в агробизнеса са искали да прокарат различно послание.
„Те трансформираха тези искания в „Не, това, от което наистина се нуждаем, е по-малко екологично регулиране, защото това е причината фермерите да не могат да си изкарват прехраната“, казва той.
Въпреки че е съгласен, че за европейските фермери е невъзможно да се конкурират с международни износители, които не са обвързани от същите строги правила, той казва, че понижаването на стандартите до същото ниво не е пътят напред.
„Решението всъщност е да се забрани вносът, който не отговаря на нашите стандарти. И да се определят минимални цени“, казва Тевено.
За супермаркетите изменението на климата не съществува
Засега европейските споразумения за свободна търговия са насочени срещу местните фермери, чиято продукция страда в условията на екстремно време. В нишата за продажба на зеленчукови разсади прякото въздействие на изменението на климата върху производителите се усеща изключително остро.
„За нас е ясно, че изменението на климата вече не е нещо, което ще се случи след две години – това е нещо, което вече е тук. Основният проблем е непредсказуемостта. Например изключително влажната и студена пролет измести тазгодишния сезон на засаждане на домати през лятото. Но за супермаркетите всичко е както обикновено. Ние се борим срещу супермаркетите и всички големи вериги, защото, първо, смятаме, че те са отговорни за изменението на климата, защото отделят много CO2, и второ, защото те изобщо не уважават фермерите и не им пука за положението. За тях промяната дори не се случва. Във Франция няма домати? Купуват го от Мароко, при това на наистина ниска цена”, оплаква се Тевено.
Храната не е стока
В работата си с ECVC Тевено се застъпва за ценообразуване от правителствата. Това би принудило супермаркетите да купуват вносни стоки на същата цена като от местните производители.
„Винаги сме казвали, че храната не е стока. Храната е основата на живота, така че не трябва да бъде включвана в системата на Световната търговска организация или в което и да е споразумение за свободна търговия, защото това не е кола, не е компютър. Това е нещо, от което се нуждаем, за да живеем. Нека никога не забравяме, че основната цел на фермерите трябва да бъде местна: те първо трябва да произвеждат храна за своите съграждани, а след това, ако все още имат останала продукция, могат и да изнасят. Но в момента се случва точно обратното. Сегашната система създава конкуренция между фермерите по целия свят. И фермерите губят в крайна сметка, докато транснационалните компании печелят“, посочва Тевено.
Регулираното ценообразуване, разбира се, ще има своята цена.
„В момента фермерите плащат цената на системата – наистина ниски приходи, наистина тежки условия на околната среда. Но тези разходи не трябва просто да се прехвърлят върху потребителя. Вместо това, максималните маржове на печалба трябва да бъдат за сметка на големите компании, които са най-отговорни за масовото производство и затоплящите планетата газове, които идват с него. Потребителите обаче трябва да играят роля в своя избор при покупка. Нека продължим да внасяме домати през зимата, ако потребителите ги искат, но на много висока цена, така че хората да разберат, че това има и екологична, и социална цена. Тогава, ако искате да купувате местни продукти, които нямат тези въздействия, цената ще бъде по-ниска. В момента е обратното, така че най-евтиният продукт е този с най-голямо въздействие. Ако променим системата, потребителите ще могат да направят правилния избор“, посочва Тевено.