Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за нов финансов инструмент за възнаграждение за защита на природата, който се вдъхновява от схемата на ЕС за търговия с въглеродни емисии, предава Euractiv.
Фермерите биха били основен бенефициент от идеята на Фон дер Лайен. Тя обяви плановете след година на протести и приключването този месец на нейната програма за „стратегически диалог“ със заинтересованите страни в селското стопанство.
„Нуждаем се от нови финансови инструменти, за да компенсираме фермерите за допълнителните разходи за устойчивост и да ги компенсираме за грижата за земята, водата и въздуха. Време е да наградим тези, които служат на нашата планета“, каза председателят на ЕК на екологична конференция в Мюнхен.
За тази цел Фон дер Лайен подчерта необходимостта от „ефикасна система от бонуси и стимули“ за осигуряването на средства за фермерите. Според думите ѝ, това ще бъде съчетано с „кредити за природата“ за създаване на пазар за възстановяване на планетата.
Компаниите, които се възползват от непокътната природа (тя цитира чиста изворна вода и овощни градини, разчитащи на опрашители) ще трябва да плащат на местните общности, за да ги опазят непокътнати.
„Знаем, че с правилните стандарти схемата може да работи, защото сме го правили и преди. Тук, в Европа, вече имаме невероятно ефективен пазар за въглерод“, обясни Фон дер Лайен.
Цената на CO2 в ЕС за електроенергия и промишленост осигури 15% намаление на емисиите миналата година.
„Пазарът също така набра 180 милиарда евро, които бяха реинвестирани в проекти за климата и иновации. Същото трябва да важи и за кредитите за природата“, смята Фон дер Лайен.
Председателят на ЕК направи сравнения с европейската система за търговия с въглеродни емисии и се позова на кредити за опазване на елементи от природата – като биоразнообразие или чист въздух и вода.
Заинтересованите страни в селското стопанство стигнаха до заключението по време на стратегическите диалози, че търговията с въглеродни емисии за земеделието не е решение в краткосрочен или средносрочен план.
В заключение на речта си Фон дер Лайен заяви, че „работим интензивно с държавите-членки, за да разработим първите пилотни проекти в подкрепа на този процес“.