Законът на ЕС, който играе важна роля за насърчаване на разгръщането на вятърна и слънчева енергия от 2009 г. насам, трябва да бъде заменен с такъв, който признава ядрената енергия като решаваща форма на чиста енергия. Това заяви министърът на екологичния преход на Франция Агнес Пание-Рунашер, докато обсъждаше бъдещата енергийна стратегия на блока.
„Франция насърчава Европейската комисия да установи ясен път за адекватно отразяване на ролята на ядрената енергия във всички свои съобщения и законодателни предложения“, заяви френският министър по време на енергийната среща на върха на Съвета на ЕС в Брюксел през седмицата.
Париж изигра важна роля за издигането на ядрената енергия в политическия дневен ред на ЕС през последните години, осигурявайки противоречивото ѝ включване в списъка на ЕС с одобрени технологии за зелени инвестиции, което отваря вратата за по-нататъшна политика и дори финансова подкрепа, пише Евронюз.
Пание-Рунашер цитира набор от законодателни актове, предназначени да намалят емисиите на парникови газове в Европа до 55% под нивата от 1990 г. до края на десетилетието, като подчерта, че новата Европейска комисия трябва скоро да предложи нова цел за 2040 г. в съответствие с целта на ЕС за нетни нула до средата на века.
След изтичането на крайния срок до 2030 г. Директивата за енергията от възобновяеми източници, която изисква делът на зелената енергия да се увеличи до най-малко 42,5%, трябва да бъде заменена от ново законодателство с цели, базирани вместо на въглеродния интензитет на даден енергиен източник.
По време на дебата почти не се споменаваше целта за 2040 г., като нидерландският министър на климата Софи Херманс беше единствената, която изрично заяви подкрепата на своето правителство за 90% намаление, минимумът, препоръчан от независимия Европейски научен консултативен съвет по изменението на климата.
Законът на ЕС за климата задължава блока да постигне климатична неутралност до 2050 г. и освен задаващата се цел за 2030 г., също така изисква от Европейската комисия да предложи междинна цел за 2040 г. Комисарят по климата Вопке Хукстра се ангажира с целта от 90%, но десни групи от ЕП вече сигнализираха, че може да го блокират.
Други държави бяха по-малко категорични в исканията си за по-видна роля на ядрената енергия в нисковъглеродното бъдеще на Европа. Няколко страни, включително Чехия, Финландия и Италия, повториха призива за енергийна политика на ЕС, която е „технологично неутрална“.
Министърът на околната среда на Ирландия Иймън Райън каза, че е ясно, че ядрената енергия ще остане част от енергийния микс на Европа, но призова колегите си да „излязат отвъд този спор между възобновяеми и ядрени енергийни източници“.
На срещата бе отбелязано широко съгласие относно необходимостта от укрепване на преносните мрежи и трансграничните електропроводи и че общата посока на движение е електрификация на транспорта, отоплението и индустрията.
Повечето министри също изразиха загриженост относно високите разходи за енергия – както като заплаха за европейската конкурентоспособност, така и като необходимост да се защитят гражданите от видовете покачвания на цените, наблюдавани по време на енергийната криза от 2022 г.
Геотермален план за действие
В отделен дебат министрите се съгласиха, че Европа трябва да стимулира разгръщането на геотермална енергия. В писмените заключения от срещата държавите-членки призоваха за рационализирано издаване на разрешителни и призоваха Комисията да подготви „Европейски геотермален план за действие“.
„Геотермалната енергия е дълготраен и винаги достъпен възобновяем източник, тъй като не зависи от метеорологичните явления и може да осигури денонощно производство на електроенергия и топлина“, заяви министърът на енергетиката на Унгария Чаба Лантош.