Хиляди се събраха в различни градове в Сърбия, за да демонстрират срещу одобрението на спорна литиева мина, която вече беше затворена за две години след масови протести, предава Euractiv.
Сърбия има огромни находища на литий близо до западния град Лозница, където минният проект, разработван от англо-австралийския минен гигант Rio Tinto, е повод за постоянно политическо напрежение през последните години.
Най-многобройни бяха протестите в Аранджеловац, Шабац, Кралево и Лиг. Три от шествията са привлекли най-малко 1000 души, според сръбската телевизия N1.
„Няма противоотрова срещу замърсяването, причинено от мината“, заяви професорът по химия Каролина Александрович по време на протеста в Аранджеловац.
Обръщайки се към марша в Кралево, екологичният активист Небойша Кованджич каза, че сръбските „власти работят за собствените си интереси, но никога за интересите на гражданите“.
„Освен всички институции, те са окупирали нашите реки, нашите гори“, каза Кованджич.
Споразумение с ЕС
Повторното отваряне на мината е централна част от споразумение, подписано този месец от Европейския съюз и Сърбия за развитие на доставките на литий, разглеждан като решаващ градивен елемент за постигане на прехода на Европа към зелена икономика.
Решението обаче е непопулярно сред сърбите, които се тревожат за замърсяването, общественото здраве и въздействието на проекта върху околната среда.
Залежите на литий край Лозница бяха открити през 2004 г., но седмици на протести принудиха правителството да спре проекта през 2022 г.
На 16 юли, дни след като решение на Висшия съд отмени анулирането на разрешителните от 2022 г., правителството даде зелена светлина за рестартирането на проекта, предизвиквайки нова вълна от демонстрации.
На 19 юли Европейският съюз и Сърбия подписаха споразумение за доставка на материали за батерии по време на среща на върха за критични суровини.
Според говорител на германското правителство сделката е част от „дългосрочен проект за устойчив добив на литий в Сърбия“.
Сръбската неправителствена организация Архив на публичните събирания заяви, че високата активност на протестите показва степента на съпротивата срещу проекта.
„Без никакво съмнение налице е висока мобилизация на местните общности, което не се е случвало преди в предишни протестни движения в Сърбия“, посочват от организацията.