Доналд Тръмп обеща да дерегулира енергийния сектор, да увеличи използването на изкопаемите горива, да премахне правилата за околната среда и да атакува напредъка в областта на климата и по други начини. Експерти и защитници обаче казват, че съдебните дела, които имат за цел да държат сектора на изкопаемите горива отговорен за климатичната криза, ще направят намеренията на очакващия втория си мандат като президент на САЩ доста трудно изпълними, пише Гардиън.
„Огромните доказателства за лъжите и продължаващата измама на индустрията не се променят с администрациите. Съдебните дела за климатична измама срещу големия петрол имат ясен път напред, независимо кой е в Белия дом“, казва Ричард Уайлс, президент на Центъра с нестопанска цел за интегритет на климата.
В САЩ има повече от 30 активни съдебни дела за отговорност, заведени от щати и общини, обвиняващи интереси в областта на изкопаемите горива, че прикриват рисковете за климата на техните продукти или търсят обезщетение за въздействия.
По време на предизборната си кампания Тръмп обеща да „спре вълната от несериозни съдебни спорове от екологични екстремисти“.
„Способността на администрацията да блокира делата ще бъде ограничена. Тъй като федералното правителство не е нито ищец, нито ответник по нито едно от делата, изборът на Тръмп няма да повлияе пряко на техния резултат. И тъй като всяко дело е заведено в щатския съд, президентът не може да назначава съдии, които да ги наблюдават“, смята Уайлс.
Въпреки това, ако някое от делата бъде изпратено до федералните съдилища – нещо, за което петролните компании отдавна настояват, но не са го постигнали – десните избраници на Тръмп могат да отсъдят в полза на компаниите за изкопаеми горива.
„Най-важното въздействие, което Тръмп ще има върху съдебния процес за отговорност за климата, са съдиите, които той е назначил във върховния съд“, посочва Майкъл Джерард, директор на факултета на Центъра за изменение на климата към Колумбийския университет.
През първия си мандат Тръмп назначи трима съдии във Върховния съд, от които двама имат връзки с индустрията за изкопаеми горива.
„Възгледите на федералното правителство са склонни да имат тежест пред Върховния съд, така че ако Тръмп може да даде известен тласък на петролните компании. Но това не гарантира, че съдът ще се съгласи с администрацията. Съдът не винаги се вслушва в мнението на правителството и това наистина ще зависи от това колко убедително юристите са успели да аргументират тезите си“, признава Даниел Фарбър, който ръководи Центъра по право на Калифорнийския университет в Бъркли.
Съществува и друга възможност, за която се подготвят защитниците – Тръмп може да работи с републиканското мнозинство в двете камари на Конгреса, за да се опита да предложи правен имунитет на индустрията за изкопаеми горива от съдебните дела.
„Подобна мярка е малко вероятно да успее. Ще има нужда от 60 гласа в Сената, а това означава, че ще трябва подкрепата и на седем демократи. Просто не виждам как това ще се случва“, казва Фарбер.
Допълнителни съдебни искове
Индустрията на огнестрелните оръжия успешно спечели освобождаване от отговорност през 2005 г. Това решение успешно блокира повечето опити тя да бъде подведена под отговорност за насилие. Компаниите за изкопаеми горива настояваха да получат същото третиране, но досега неуспешно. Обещанията на администрацията на Тръмп да отмени регулациите за околната среда и да увеличи изкопаемите горива може да предизвика допълнителни съдебни спорове за отговорност за климата.
Исковете за отговорност за климата, заведени от градове и щати, набраха сила през последните месеци. През декември град в Северна Каролина започна първото по рода си съдебно дело срещу електрическа компания за отговорност за климата. През ноември Мейн също заведе дело срещу петролната индустрия, докато окръг Канзас съди големи производители на изкопаеми горива, твърдейки, че са водили „десетилетна кампания на измама относно рециклируемостта на пластмасите“.