04.09.2024

Центровете за данни ще отделят 2,5 милиарда тона CO2 до 2030 г.

Очаква се бумът на центровете за данни да произведе около 2,5 милиарда метрични тона емисии, еквивалентни на въглероден диоксид, в световен мащаб до края на десетилетието и да ускори инвестициите в усилията за декарбонизация, според изследване на Morgan Stanley, цитирано от Reuters.

Най-големите гиганти, включително Google, Microsoft, Meta и Amazon, управляват бързото разпространение на поглъщащите електроенергия центрове за данни, за да разширят техния изкуствен интелект и облачни изчислителни технологии. В същото време компаниите се придържат към обещанията да намалят емисиите на глобално затопляне от своите центрове до 2030 г.

„Това създава голям пазар за решения за декарбонизация“, според изследователския доклад на Morgan Stanley.

В него се казва още, че емисиите на парникови газове от индустрията на глобалните центрове за данни ще възлизат на около 40% от това, което отделя САЩ за една година.

Изграждането на гигантските компютърни складове ще увеличи инвестициите в развитие на чиста енергия; енергийно ефективно оборудване и така наречените зелени строителни материали, се посочва още в доклада на Morgan Stanley.

Технологията за улавяне, използване и съхранение на въглерод (CCUS) и процесите за отстраняване на въглероден диоксид (CDR) също се очаква да получат тласък, тъй като технологичните компании се опитват да спазят обещанията си за климата, се казва в доклада.