29.08.2024

Швеция с ключов ход за постигане на целите на ЕС за климата

Швеция ще увеличи дела на биогоривата, смесени с изкопаеми горива, за да постигне климатичните цели на ЕС за 2030 г., обяви правителството на скандинавската страна, променяйки досегашната си политика. Дясноцентристките управляващи партии на Швеция и техният крайнодесен съюзник Шведските демократи потвърдиха, че задължението за намаляване на изкопаемите горива ще бъде увеличено, предава Euractiv.

Задължението за намаляване изисква от компаниите, които продават бензин и дизел, да намалят емисиите на парникови газове, главно чрез смесване на повече възобновяеми горива – мерки, които водят до по-високи цени на горивата и следователно са непопулярни.

Миналата година шведското правителство реши задължението за намаляване на изкопаемите горива от 30,5% за дизела и 7,8% за бензина да спадне до ниските 6%. По този начин задължението за намаление В Швеция се превърна от най-високото в ЕС до най-ниското.

Тогава решението беше силно критикувано, тъй като според годишната оценка на Шведския съвет за климатична политика страната регресира към намаляване на емисиите на парникови газове, докато ЕС напредва.

Намалението също така означаваше, че Швеция е на път да пропусне както собствените си цели за климата до 2030 г., така и на ЕС. Задължението за намаление сега е повишено на 10%.

Реакции

Решението на правителството обаче не убеди Зелените, които в момента са в опозиция. Даниел Хелден, говорител на Шведската зелена партия, заяви, че министърът на енергетиката Еба Буш и министърът на климата и околната среда Ромина Пурмохтари продължават да заблуждават шведските избиратели, за да скрият факта, че нямат план за управление на зеления преход на страната.

„Първо, правителството прокарва политики, които увеличават емисиите на CO2 с шокиращите 50 милиона тона до 2030 г. Сега те говорят за намаление от два милиона тона. Това е несериозно”, смята Хелден.

Според Пурмохтари решението ще помогне значително да се намалят емисиите и ще гарантира, че Швеция изпълнява целите си за климата на ЕС.

„Очаква се значително намаляване на емисиите в краткосрочен план – от малко над 2,5 милиона тона до 2030 г.“, заяви тя.