28.08.2024

Шефът на ООН алармира за реална опасност за тихоокеанските острови

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш алармира, че температурите на океана се покачват три пъти по-бързо от останалия свят и предупреди, че населението на островните нации е изложено на въздействието на покачващите се морски нива.

Говорейки пред репортери в Тонга, където се провежда Форумът на тихоокеанските острови, Гутериш подчерта констатациите от доклад, който показва, че Югозападният Тихи океан е най-силно засегнат от покачването на морското равнище, на някои места с повече от двойно повече от средното за света през последните 30 години.

„Аз съм в Тонга, за да издам глобално предупреждение относно покачващите се морски нива. Повишаването на морското равнище увеличава честотата и силата на бурните вълни и крайбрежните наводнения. Тези наводнения заблатяват крайбрежните общности. Разрушават риболова, увреждат посевите, замърсяват прясната вода. Всичко това поставя тихоокеанските островни държави в сериозна опасност“, каза той.

Изменението на климата и сигурността са доминиращите теми на едноседмичната годишна среща на лидерите. 18-те страни-членки на Форума на тихоокеанските острови обхващат атолни нации, които са застрашени от покачване на морското равнище, като домакина Тонга и един от най-големите износители на въглища в света Австралия.

Попитан от репортер относно износа на изкопаеми горива от Австралия, Гутериш каза, че изкопаемите горива трябва да бъдат премахнати в световен мащаб, въпреки че „ситуацията в различните страни е различна и ще има различни начини да се направи това“.

Реална опасност

Докладът, публикуван във вторник от Световната метеорологична организация, показва, че температурите на океаните в Югозападната част на Тихия океан се увеличават до три пъти по-високо от останалия свят.

„Тихоокеанските острови са уникално изложени на опасност. Това е регион със средна надморска височина от един до два метра над морското равнище. Половината инфраструктура е на 500 метра от морето. Без намаляване на глобалните емисии тихоокеанските острови могат да очакват допълнително покачване на морското равнище с 15 см до 2050 г. и 30 дни в годината на крайбрежни наводнения“, посочи Гутериш.

Той призова световните лидери да „увеличат масово инвестициите за адаптиране към климата“ в уязвимите страни.

„Фонд за загуби и щети“ за подпомагане на бедните нации да се справят със скъпоструващи климатични бедствия беше одобрен на миналогодишната среща на върха на ООН за климата след години на лобиране от групи, включително тихоокеанските острови. Към този момент обаче липсват значителни вноски към фонда от по-богатите нации .

„Развитите страни трябва да изпълнят своите финансови ангажименти – включително ангажимента за удвояване на финансирането за адаптиране до поне 40 милиарда долара годишно до 2025 г.“, настоя Гутериш.