Светът има нужда САЩ да останат в международния климатичен процес, за да се избегне „осакатяване“ на Парижкото споразумение. Това предупреждение отправи генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на фона на опасенията, че Доналд Тръмп ще извади страната от договорната рамка за втори път, предава Гардиън.
Гутериш заяви още, че знаковото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне все пак ще издържи, ако САЩ се оттеглят още веднъж, но сравни бъдещото напускане със загуба на крайник или орган.
„Парижкото споразумение може да оцелее, но хората понякога могат да загубят важни органи или крайници и пак да оцелеят. Ние не искаме осакатено Парижко споразумение. Искаме истинско Парижко споразумение“, каза генералният секретар на ООН.
Ефект на доминото
Ако кандидатът на републиканците Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, неговата администрация може изцяло да изтегли страната от преговорната рамка на ООН за климата. При подобен развой може да е необходимо одобрението на Сената, за да се присъединят САЩ отново към рамката.
Подобен ход ще е много рисков за международното сътрудничество по отношение на разпадането на климата. Много е вероятно така да се насърчат и други страни да напуснат, което може да доведе до катастрофално повишаване на температурата в световен мащаб и все по-чести прояви на екстремно време.
Говорейки на срещата на върха за биоразнообразието COP16 в Кали, Колумбия, Гутериш призова САЩ да останат и да изиграят своята роля в ограничаването на глобалното затопляне до 1,5С над прединдустриалните нива.
„Много е важно Съединените щати да останат в Парижкото споразумение и да приемат политиките, които са необходими, за да превърнат 1,5 градуса все още в реалистична цел“, каза той.
САЩ станаха първата страна в света, която официално се оттегли от Парижкото споразумение през ноември 2020 г., след като Тръмп обяви, че ще го напусне през юни 2017 г. Поради сложните правила за напускане на споразумението имаше значително забавяне между решението и официалното напускане.
Джо Байдън присъедини САЩ отново към Парижкото споразумение в първия ден от своето президентство през януари 2021 г., като страната се завърна като активен участник в процеса на климата на ООН.
Въпреки че климатът беше периферен въпрос в кампанията за президентските избори в САЩ през 2024 г., Тръмп – често отричащ изменението на климата – обеща да отприщи нова вълна от инвестиции в изкопаеми горива и да намали подкрепата за електрически автомобили и възобновяема енергия.
Майкъл Ман, климатолог от Университета на Пенсилвания, наскоро предупреди, че второто президентство на Тръмп би било сериозен удар върху действията на САЩ по отношение на климата.
„Още един мандат за Тръмп на практика означава край за смислени климатични действия през това десетилетие. По този начин стабилизирането на затоплянето под 1,5C вероятно става невъзможно“, смята Ман.