Определена е дата за публични изслушвания в Международния съд, които биха могли да помогнат за определянето на правните задължения на страните за борбата с изменението на климата, предава Евронюз.
Висшият съд на Обединените нации обяви, че публичните изслушвания ще започнат на 2 декември по знаково дело, изискващо необвързващо консултативно мнение относно „задълженията на държавите по отношение на изменението на климата“.
Общото събрание на ООН изпрати случая до Международния съд миналата година.
„Надявам се становището да насърчи нациите да предприемат по-смели и решителни действия в областта на климата, от които нашият свят толкова отчаяно се нуждае“, заяви тогава генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Съдът обяви, че е получил писмени становища по случая от 62 нации и организации, включително ЕС, Обединеното кралство, САЩ и Бразилия.
За какво става въпрос?
Съставът на съда на ООН от 15 съдии от цял свят ще се опита да отговори на два въпроса:
- Какво са длъжни да направят държавите съгласно международното право, за да защитят климата и околната среда от емисиите на парникови газове, причинени от човека?
- Какви са правните последици за правителствата, когато бездействието им е навредило значително на климата и околната среда?
Вторият въпрос се отнася конкретно до малките островни развиващи се държави, които вероятно ще бъдат най-тежко засегнати от изменението на климата.
Все още не е ясно колко страни и организации ще поискат да говорят на публичните изслушвания, както и колко време ще продължат те. След като приключат, съдиите вероятно ще имат нужда от месеци, за да разгледат всички правни аргументи. Очаква се те да издадат своите становища в някакъв момент през 2025 г.
Защо Съдът на ООН трябва да се произнесе?
През май трибунал на ООН по морско право заяви, че въглеродните емисии се квалифицират като замърсяване на морето и страните трябва да предприемат стъпки за смекчаване и адаптиране към неблагоприятните им ефекти. Това консултативно становище от Международния трибунал по морско право (Итлос) е първият документ от този вид, издаден от международен съд.
Становището беше поискано от Комисията на малките островни държави по изменението на климата и международното право (Cosis), група от девет карибски и тихоокеански островни нации, ръководени от Антигуа и Барбуда и Тувалу.
В съвета се посочва, че парниковите газове са замърсяване на морето и че страните трябва да защитават океаните. Това е и един от трите основни дефиниращи документа от такова естество, които скоро се очакват от някои от най-висшите съдилища в света. Другите два са от Международния съд и от Междуамериканския съд по правата на човека.
Въпреки че не са правно обвързващи, тези документи са силно влиятелни и е вероятно да поставят рамката за бъдещи правни дела в областта на климата.
Делото в Световния съд също следва редица решения на други съдии и трибунали по света, призоваващи правителствата да направят повече за намаляване на емисиите на парникови газове.
Решението по делото Itlos дойде месец след като най-висшият Европейски съд по правата на човека постанови, че страните трябва да защитават по-добре народите си от последиците от изменението на климата. Това знаково решение може да има последици за целия континент.