14.08.2024

Ще има ли горещи вълни в Европа и през есента?

В последните дни Европа е изправена пред поредната изгаряща гореща вълна за тази година. Това предизвика много въпроси кога ще свърши непоносимо топлото време, предава Евронюз.

Почти цяла Франция е с предупреждения за високи температури, надхвърлящи 30C в цялата страна. Тревогата бе обявена на дата, която буди лоши спомени – на 11 август 2003 г. 15 000 души загинаха поради екстремни горещини.

Италия е погълната от постоянни горещини от средата на юни. Прогнозира се, че в части от страната ще има рекордни температури над 40C. В началото на седмицата властите обявиха в 40 департамента оранжева тревога за гореща вълна, като тя остана в сила само за девет от тях във вторник сутринта. Градските болници отчитат 20-процентно увеличение на хората, търсещи спешна помощ за заболявания, свързани с топлината.

От петък Испания се бори с вероятно най-интензивната гореща вълна за лятото. Националната метеорологична организация Aemets каза, че температурите може да надвишат 40C в райони на Андалусия, както и на североизток. Високите температури и сухото време също увеличават риска от пожари на много места.

Понеделник беше най-горещият ден досега през тази година в Обединеното кралство с температури от 34C, регистрирани в района на Кеймбридж.

Прогнозите са екстремните горещини да отминат на много места преди края на седмицата. Това обаче може все още да не е краят на тазгодишните високи температури. Ето какво прогнозират експертите.

Защо е толкова горещо в Централна и Западна Европа?

Ларс Ловински, метеоролог за Weather & Radar, казва, че комбинацията от топлина и влажност прави времето наистина неудобно за мнозина в Западна Европа.

„Изглежда по-горещо, когато влажността е висока поради количеството влага във въздуха. Телата ни естествено регулират температурата чрез изпотяване. Тази пот, която се изпарява в околния въздух, ни охлажда. Когато във въздуха има повече влага, потта не се изпарява толкова много, което означава, че се чувстваме по-горещи. Същата тази влажна топлина засяга големи части от Франция, страните от Бенелюкс, Германия и други страни от Централна Европа тази седмица. Това, което е забележително, е, че топлото време засяга и далечния север на Европа, отвъд Арктическия кръг чак до Шпицберген. Температурите там достигнаха 20 градуса в неделя – рекорд за месец август“, обяснява той.

Кога ще свърши тази гореща вълна?

Може да се види облекчение за някои региони в Европа през следващите няколко дни, тъй като горещата вълна започва да прекъсва. Но условията ще се запазят в източните и южните части на континента.

„Пикът на сегашния много горещ период за Западна Европа е основно в началото на седмицата в Западна Европа, с постепенно охлаждане, което се очаква от сряда. Междувременно източните и особено югоизточните части на Европа ще видят много по-топли от средните условия през този уикенд. Това важи особено за Балканите“, казва Ловински.

Защо в Европа е толкова горещо в момента?

„Този ​​път горещото време е причинено от течение на много топъл въздух от Северна Африка и Испания, което беше изтеглено на север пред система с ниско налягане в Атлантическия океан. Тези нахлувания на горещ въздух от юг не са необичайни през лятото. Има обаче тенденция тези топли въздушни маси да стават още по-горещи поради изменението на климата“, обяснява Ловински.

Температурите на морската повърхност в Европа също са високи, добавя той, особено в Средиземно море, където понякога са с 4 до 6C по-топли от нормалното за август.

Ще продължи ли горещото време в Европа до края на август?

Въпреки че по-дългосрочните прогнози за времето понякога са несигурни, Ловински казва, че можем да извлечем някои общи тенденции, а не точни прогнози. И като цяло тенденциите показват, че по-топлите от нормалните условия вероятно ще продължат, особено в Южна и Югоизточна Европа.

Ако ветровете отново се насочат към южния сектор, в Централна и Западна Европа също може да има някои нови топли или много топли периоди. Това, което може да се каже със сигурност, че много топлата вода в Средиземно море и около много западноевропейски брегове ще остане проблем през следващите няколко седмици, тъй като морето може да съхранява много топлина. Температурите на водата се променят много по-бавно от температурите на сушата.

„Това всъщност означава, че цялата топлина, съхранена в морето, ще продължи да поддържа по-топло и по-влажно време, освен ако няма голяма промяна в модела на времето някъде през есента“, казва Ловински.

Той предупреждава, че тези по-високи температури на морската повърхност и повече влага в атмосферата също означават повече предпоставки за дъжд и гръмотевични бури.

„Това е нещо, което вече видяхме това лято в някои части на континента и повече гръмотевични бури, понякога с проливни дъждове и внезапни наводнения, вероятно ще засегнат части от Централна Европа, по-специално през следващите няколко дни“, смята Ловински.