Япония иска възобновяемата енергия да представлява до 50% от нейния микс от електроенергия до фискалната 2040 г., като ядрената енергия заема още 20%, според проекта на нейната преразгледана основна енергийна политика, съобщава reuters.com.
Като вторият по големина вносител на втечнен природен газ в света и основен потребител на петрол от Близкия изток, Япония и нейните основни енергийни планове привличат глобалното внимание от страна на производителите на петрол, газ и въглища.
Използването на топлинна енергия, особено от неефективни въглищни електроцентрали, се очаква да намалее до между 30% и 40% от микса до 2040 г. от 68,6% през 2023 г., въпреки че проектът за енергийна политика не уточнява разпределението на въглища, газ и петрол.
„Необходимо е да се използва енергията от втечнен природен газ като реалистично средство за преход“, се казва в проекта, призовавайки правителството и частния сектор да осигурят дългосрочни договори за втечнен природен газ, за да се хеджират срещу повишаване на цените и рискове от прекъсване на доставките.
Проектът за политика на министерството на индустрията, представен във вторник, предлага увеличаване на възобновяемите енергийни източници до между 40% и 50% от енергийните доставки през фискалната 2040 година, грубо удвояване на дела от 22,9% през фискалната 2023 година и надхвърляне на целта за 2030 г. между 36% и 38%.
Докато основният фокус на предишния енергиен план беше върху декарбонизацията, повишените геополитически рискове, включително войната Русия-Украйна, насочиха по-голямо внимание към енергийната сигурност.
Ядрена енергия
Целта на Япония за ядрена енергия за 2040 г. е в съответствие с целта за 2030 г. – между 20% и 22%, въпреки предизвикателствата, пред които е изправена индустрията след катастрофата във Фукушима през 2011 г. Ядрената енергия представлява 8,5% от енергоснабдяването на страната през 2023 г.
Новият енергиен план премахва предишната цел за „намаляване на зависимостта от ядрената енергия във възможно най-голяма степен“ и включва планове за изграждане на иновативни реактори от следващо поколение в ядрени енергийни обекти, притежавани от оператори, които са решили да изведат от експлоатация съществуващите реактори.
„Правителството най-накрая осъзна, че ядрената енергия е важна, защото може да осигури на страната достъпна енергия и стабилно натоварване, а центровете за данни се нуждаят от енергия 24/7. Ядрената енергия и центровете за данни вървят добре заедно“, казва Наоми Ошита от екипа на Wood Mackenzie в Тихоокеанския регион.
Новият енергиен план
Прогнозите за 2040 г. предполагат увеличение на търсенето на електроенергия между 12% и 22% спрямо нивата от 2023 г., особено от фабрики за полупроводници и центрове за данни.
Новият предложен енергиен план е по-реалистичен от съществуващите цели до 2030 г., казват анализатори, което показва, че правителството иска да привлече инвестиции във възобновяема енергия, включително батерии за съхранение, и да запази LNG като преходно гориво.
Въпреки че съществуващият енергиен план до 2030 г. цели новите горива като водород и амоняк да съставляват около 1% от електроенергийния микс, актуализираният план пропуска конкретни цели за тези горива.
Съвместна среща на министерствата на промишлеността и на околната среда миналия месец разкри проект на стратегия, която призовава за 60% намаление на емисиите на парникови газове до 2035 г. и 73% намаление до 2040 г. като „линеен път“ към нетната нула до 2050 г.
Окончателната версия на стратегията за парникови емисии ще бъде представена на ООН през февруари. Очаква се окончателният вариант на енергийния план да бъде одобрен от правителството в началото на следващата година.