30.08.2024

17 европейски обекта на ЮНЕСКО са застрашени от изменението на климата

От Швейцарските Алпи до Операта в Сидни, някои от най-емблематичните обекти на ЮНЕСКО за световно наследство могат да бъдат заличени от изменението на климата, показва нов анализ, цитиран от Евронюз.

Наводнения, брегова ерозия, свлачища, силни ветрове, екстремни горещини, бури и циклони са само част от свързаните с климата опасности, които засягат емблематични места по целия свят.

Компанията за анализ на данни за климатични рискове Climate X моделира как те ще засегнат 500 такива забележителности, идентифицирайки 50-те най-застрашени до 2050 г., ако емисиите на парникови газове не бъдат драстично намалени.

Общо 17 европейски обекта на световното наследство фигурират в списъка, като водещите рискове са наводненията и сушата на континента.

Българският природен резерват Сребърна е на 20-о място в списъка на Climate X

Шведската железодобивна фабрика Engelsberg е най-застрашеният обект от изменението на климата в Европа, попадайки на четвърто място в списъка на топ 50 в света поради заплахата от повърхностни и речни наводнения. Датираща от 17-ти век, фабриката е призната за изключителен пример за европейски индустриален комплекс и най-добре запазеният пример за шведско железарско имение, което повишава просперитета на Швеция в продължение на два века.

Тя е плътно следвана от пещерата Шове в Ардеш, Франция, която е на шесто място. Застрашена от повърхностни наводнения и свлачища, украсената пещера съдържа най-ранните известни и най-добре запазени фигуративни рисунки в света, датиращи отпреди 32 000 години.

На 11-то място е регионът Юнгфрау-Алеч в швейцарските Алпи. Домът на най-големия ледник в Европа е изложен на риск от речни наводнения.

Подобни заплахи застрашават индустриалния комплекс Цолферайн в Есен, Германия (12-то място). Обектът на индустриалното наследство Рюкан-Нотоден (13-то място) в Норвегия – който използва водноелектрическа енергия за производство на азотни торове – е изложен на риск от повърхностни наводнения.

Основано през 1119 г., цистерцианското абатство Фонтеней във Франция (17-то място) също може да бъде унищожено от повърхностни наводнения, ако емисиите на парникови газове не бъдат намалени.

Българският природен резерват Сребърна (20-о място) – сладководно езеро с площ от 600 хектара, което е място за размножаване на почти 100 вида птици – и богатата на биоразнообразие делта на река Дунав в Румъния (27-о място) са застрашени от речни наводнения.

Бурите увеличават рисковете, пред които са изправени средновековните исторически центрове на Щралзунд и Висмар в Германия (22-ро място) и грандиозните водни градини Стъдли Роял Парк в Англия (24-то място).

Също така в Обединеното кралство различни шотландски обекти са изправени пред климатични заплахи, от крайбрежни наводнения в отдалечения архипелаг Сейнт Килда (45-то място) до свлачища в мелничарското село Ню Ланарк от 18-ти век (44-то).

Норвежкият исторически пристанищен район Бриген в Берген (31-о място) е изправен пред рискове от крайбрежни наводнения и суша; Прованс, градът на средновековните панаири (32-ри) в Шампан, Франция е застрашен от речни наводнения; западнонорвежките фиорди (40-ти) и испанският мост Виская (43-ти) са изложени на риск от крайбрежни наводнения.

На 33-то място е испанският национален парк Доняна, който е изправен пред множество заплахи, включително суша и речни, повърхностни и крайбрежни наводнения.

Обекти в Индонезия, Китай, Австралия, Япония и Индия доминират в топ 50.

Остро предупреждение за правителства, природозащитници и световната общност

Загубата на обекти на световното наследство на ЮНЕСКО, избрани заради тяхното културно или природно значение, би била опустошителен удар. Климатичните заплахи, пред които те са изправени, вече оказват влияние върху общностите и икономиките по света, предупреждават от Climate X.

„Нашите констатации служат като строго предупреждение за правителствата, природозащитниците и световната общност да дадат приоритет на опазването на нашата планета, да запазят нашите древни паметници и настоящите ни активи и инфраструктура, но също ​​и да опазят живота днес и в бъдеще“, казва изпълнителният директор и съосновател на Climate X Луки Ахмед.